کف قیمتی در نرخ بلیت هواپیما وجود دارد؟

به گزارش تور فرانسه، شرکت های هواپیمایی بلیتی کمتر از 600 هزارتومان نمی فروشند در حالی که وزیر راه و شهرسازی مخالف این نوع قیمت گذاری است.

کف قیمتی در نرخ بلیت هواپیما وجود دارد؟

خبرنگاران - در روزهای اخیر باز هم قیمت بلیت هواپیما در راس اخبار حمل و نقل قرار گرفت؛ اما این بار به جای گرانفروشی، ارزان فروشی بلیت هواپیما مطرح شد. ارزان فروشی که به گفته برخی از مسئولان هواپیمایی با آن برخورد خواهد شد.

چندی پیش انجمن شرکت های هواپیمایی گفت که برای نرخ پرواز های داخلی کف قیمتی 600 هزارتومان است؛ در حالی که از 26 آبان همزمان با کاهش 2 تا 32 درصدی قیمت بلیت هواپیما کف قیمتی برداشته شده وتنها سقف قیمت بلیت اعلام شد.

در آن بازه زمانی ارزان ترین سقف قیمتی راستا پروازی مربوط به تهران - اراک بود که به 566 هزار و 800 تومان رسیده بود، اما بعد از گذشت یک ماه در ابلاغیه تازه، به دلیل قانون مالیات بر ارزش افزوده نرخ بلیت هواپیما در راستا های داخلی 4 درصد و در راستا های خارجی 9 درصد افزایش یافت.

پس از ابلاغیه تازهی که انجمن شرکت های هواپیمایی در خصوص کف قیمتی بلیت هواپیما اعلام کرده بودند، محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در اظهاراتی به شرکت های هواپیمایی که اقدام به فروش بلیت در نرخ های پایین می کنند، هشدار داد که با شرکت های هواپیمایی که اقدام به رقابت مضره کنند، برخورد می شود.

به گفته او، باید امنیت مسافران تامین شده و هیچ شرکت هواپیمایی حق ندارد بدون بیمه اقدام به مسافرگیری کند.

بلافاصله بعد از این اظهار نظر، وزیر راه و شهرسازی در تذکری به سازمان هواپیمایی کشوری گفت: انتظار دارم اولویت سازمان هواپیمایی توجه به حقوق و منافع عموم مردم باشد تا منافع و درآمد شرکت های هواپیمایی.

میر اکبر رضوی گفت: سازمان هواپیمایی با معین کف قیمت بلیت هواپیما مخالف است. این موضوع در صورتی که زمینه ساز ایجاد رقابت سالم بین شرکت های هواپیمایی شود، هیچ ممنوعیتی ندارد، اما هیچ یک از آن ها حق ندارند که نرخی بالاتر از نرخ مصوب به مسافران بلیت بفروشند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری هم گفت؛ هیچ زمانی در نرخ بلیت هواپیما کف قیمتی وجود نداشته است. شایعات مطرح شده مبنی بر معین کف قیمتی را رد می کنم. در صورتی که امنیت و خدمات مسافران تامین شود، ارزان فروشی بلیت مانعی ندارد.

بر اساس گفته رضوی تا به امروز هیچ تخلف و یا گزارشی مبنی بر معین کف قیمت بلیت در شرکت های هواپیمایی به سازمان هواپیمایی اعلام نشده است و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر با توجه به اینکه اعلام شده هیچ کف قیمتی گذاشته نشده و نرخ بلیت هواپیما همچنان بدون کف قیمتی 600 هزار تومان به فروش می رسد، اما به نظر می رسد که شرکت های هواپیمایی شیوه خودشان را دارند و در بسیاری از راستا ها بلیتی ارزان تر از 600 هزار تومان وجود ندارد.

در همان روز های ابتدایی که اعلام شده بود نرخ بلیت هواپیما بین 2 تا 32 درصد کاهش یافت، نرخ بلیت هواپیما در برخی از راستا ها به 300 تا 400 هزار تومان رسیده بود اما در حال حاضر با وجود آنکه اعلام می کنند کف نرخ بلیت هواپیما وجود ندارد، اما شاهد آن هستیم که بلیتی هم ارزان تر از 600 هزار تومان وجود ندارد.

گزارش از محبوبه کباری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1514

به "کف قیمتی در نرخ بلیت هواپیما وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کف قیمتی در نرخ بلیت هواپیما وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید