تفاله قهوه را دور نریزید؛ با آن خانه بسازید!

به گزارش تور فرانسه، کشف اخیر دانشمندان حاکی از آن است که می توان با فرآوری و افزودن تفاله های قهوه به مخلوط بتن، ماده ای 30 درصد قوی تر از بتن فراوری کرد.

تفاله قهوه را دور نریزید؛ با آن خانه بسازید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، محققان استرالیایی کشف کردند که می توان با فرآوری و افزودن تفاله های قهوه به مخلوط بتن، ماده ای 30 درصد قوی تر از بتن فراوری کرد. دستورالعمل هوشمندانه این محققان استرالیایی می تواند چندین مشکل را همزمان حل نماید.

هر ساله دنیا 10 میلیارد کیلوگرم ضایعات قهوه در سطح دنیا فراوری می نماید که بیشتر آن ها در محل های دفن زباله ریخته می شوند. بنابر گفته راجیو رویچند، مهندس دانشگاه RMIT، دفع زباله های آلی یک چالش زیست محیطی است؛ این زباله ها مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای از جمله متان و دی اکسید کربن منتشر می نمایند که به تغییرات آب و هوایی دامن می زند.

با رونق بازار ساخت و ساز در سطح دنیای، تقاضای روزافزونی برای بتن وجود دارد که باعث ایجاد مجموعه دیگری از چالش های زیست محیطی می گردد. بنابر گفته جی لی، مهندس RMIT، استخراج مداوم شن و ماسه طبیعی در سراسر دنیا که معمولاً از بستر رودخانه ها و سواحل گرفته می گردد، برای برآورده کردن تقاضاهای رو به رشد صنعت ساخت و ساز تأثیر زیادی بر محیط زیست دارد.

در نتیجه چالش های زیست محیطی، محققان استرالیایی دست به آزمایش هایی زدند که در نهایت منجر به کشف تاثیر شگفت انگیز تفاله قهوه بر روی بتن شد.

این تیم بعلاوه در حال کار بر روی ایجاد بیوچار از سایر منابع ضایعات آلی، از جمله چوب، ضایعات مواد غذایی و زباله های کشاورزی است.

منبع: SCIENCE ALERT

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1838

به "تفاله قهوه را دور نریزید؛ با آن خانه بسازید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاله قهوه را دور نریزید؛ با آن خانه بسازید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید