تورم تولیدکننده بخش صنعت به بیش از 80 درصد رسید

به گزارش تور فرانسه، مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل تابستان امسال را منتشر کرده که بر مبنای آن تورم سالانه در این بخش با 1.9 درصد افزایش نسبت به فص بهار، به 80.4 درصد رسیده است.

تورم تولیدکننده بخش صنعت به بیش از 80 درصد رسید

در این بازه زمانی در میان زیربخش های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به زیربخش های ساخت فرآورده های توتون و تنباکو با 22.7 درصد، ساخت محصولات دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در داروسازی و محصولات دارویی گیاهی با 40.6 درصد و ساخت سایر مصنوعات با 44.8 درصد بوده است. همچنین بیش ترین تورم سالانه به ترتیب مربوط به زیربخش های ساخت مواد شیمیایی و فرآورده های شیمیایی با 113.2 درصد، ساخت سایر تجهیزات حمل ونقل با 106.2 درصد و ساخت سایر تجهیزات حمل ونقل با 98.2 درصد اختصاص داشته است.

همچنین تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش صنعت هم به 62.3 درصد رسیده است. این رقم به این معناست که میانگین قیمت دریافتی از طریق تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل 62.3 درصد بالاتر بوده است. در میان زیربخش های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به زیربخش های ساخت فراورده های توتون و تنباکو با 24.8 درصد، ساخت وسایل نقلیهٔ موتوری، تریلرو نیم تریلر با 39 درصد و ساخت محصولات دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در داروسازی و محصولات دارویی گیاهی با 40.1 درصد و بیش ترین تورم نقطه به نقطه به ترتیب مربوط به زیربخش های ساخت چوب و فراورده های چوبی با 99.2 درصد، ساخت مواد شیمیایی و فراورده های شیمیایی با 88.6 درصد و ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی با 78.4 درصد بوده است.

تورم فصلی در تابستان امسال هم به 9.8 درصد رسید که در مقایسه با تورم فصلی در بهار امسال 1.6 درصد افزایش داشته است. در فصل مورد بررسی در میان زیربخش های مختلف صنعتی کم ترین تورم فصلی به زیربخش های ساخت محصولات رایانه ای، الکترونیکی و نوری با 3.2 درصد، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی 3.9 درصد و ساخت فراورده های توتون و تنباکو با 4 درصد و بیش ترین آن به ترتیب به زیربخش های ساخت چوب و فراورده های چوبی با 22.4 درصد، ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی با 19.5 درصد و ساخت محصولات غذایی با 13.3 درصد اختصاص داشته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1427

به "تورم تولیدکننده بخش صنعت به بیش از 80 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم تولیدکننده بخش صنعت به بیش از 80 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید