جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی، متاثر شدن 15 درصد تولید ناخالص داخلی از کرونا

به گزارش تور فرانسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که برآوردها حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی کشور تا 15 درصد از کرونا متاثر می شود، جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی در سال جاری را گفت و گفت: تلاش مان این است که 15 اردیبهشت سال جاری اولین فراخوان برای واگذاری شرکت های دولتی باشد.

جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی، متاثر شدن 15 درصد تولید ناخالص داخلی از کرونا

به گزارش تور فرانسه، فرهاد دژپسند که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، دوشنبه(18 فروردین) صحبت می کرد، گفت: برآوردها حکایت از این دارد که 15 درصد تولید ناخالص داخلی ما از کرونا متاثر می شود. در دنیا شاید این میزان بیشتر باشد چون بخش خدمات در آنجا گسترده تر است و در کشور ما این بخش کمتر است در نتیجه آثار این ویروس بر اقتصاد ما کمتر است.

وی ادامه داد: برای کمک به بخش های متأثر از بیماری کرونا 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. از جمله از این مبلغ 75 هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به کسب و کارها تسهیلات ارزان قیمت داده خواهد شد، حدود 5500 میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

تمهیدات مالیاتی کرونا فقط امهال است

وزیر اقتصاد افزود: گمرک در دوره ثبت تا ترخیص رکورد 48 ساعت را شکست. مصوبات مالیاتی برای کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا فقط امهال است که این مصوبه کمک کرد تا هر یک از مودیان مالیاتی که به مبارزه به کرونا کمک می کنند، برای آن ها هزینه قابل قبول مالیاتی حساب می شود. با توجه به اثرات مالی شیوع کرونا، در راستای کمک به معیشت و توان خرید مردم، 23 میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارت های خرید بهره مند خواهند شد.

وی درباره تاثیر کاهش نرخ بهره تسهیلات برای کاهش اثرات کرونا، گفت: برای فعالان آسیب دیده از کرونا نرخ سود تسهیلات 12 درصد شده است. ابزار کاهش نرخ سود سپرده در جهت کاهش اثرات مالی ویروس کرونا، به دلیل نرخ نقدینگی صلاح است که در این زمینه مورد استفاده قرار نگیرد.

دژپسند درباره بهبود فضای کسب وکار، توضیح داد: در سال گذشته رتبه کسب وکار یک گام بهتر شد و اگر اقدامات سال گذشته در این زمینه انجام شد سال جاری شرایط بهتری در این حوزه خواهیم داشت. تشکیل دادگاه تجاری مالی را پیگیری کرده ایم که در آینده نزدیک این دادگاه را داشته باشیم. همچنین پنجره واحد فیزیکی و الکترونیکی را مورد پیگیری قرار داده ایم.

تحقق 100 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال 98

وزیر اقتصاد گفت: در سال 98 بعد از 14 سال میزان تحقق مالیاتی از 100 درصد عبور کرده است. یک سوم رشد تحقق های مالیاتی ما هم ناشی از تحول های فناورانه است که نشان دهنده این است که ما در این زمینه داریم خوب جلو می رویم اما برای تحقق اقتصاد هوشمند هنوز فاصله داریم.

وی درباره واگذاری سهام شرکت های دولتی و دارایی های دولتی در سال جاری(1399)، گفت: تلاش کردیم تا واحدها را آماده کنیم تا در بورس عرضه کنیم. در سال گذشته 6 تا 7 شرکت را و یک بیمه البرز را به صورت بلوکی عرضه کردیم. چون بلوکی بود تقاضا نداشت و به سمت ETF رفتیم که گفتند از لحاظ قانونمندی درست نیستند. اولین گام در این زمینه این است که دیروز در دولت دو آیین نامه در این مورد تصویب شد. شورای عالی بورس و هیأت واگذاری تشکیل شد.

عرضه 9 شرکت دولتی در حوزه های انرژی و مالی در سال جاری

دژپسند افزود: در آینده نزدیک در سال جاری، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری کنند.

درآمدزایی 30 هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شرکت های دولتی

این مقام مسئول در پاسخ به این که چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شرکت های دولتی به دست خواهد آمد؟ توضیح داد: هدف عمده ما در این زمینه، انتقال مالکیت و مردمی کردن اقتصاد است که برآوردها نشان دهنده این است که از این طریق حدود 30 هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین مالی داشته باشیم.

15 اردیبهشت؛ اولین فراخوان برای واگذاری

وی درباره این که از نظر زمانی چگونه واگذار می کنید؟، گفت: دوره فراخوان تا عرضه 10 روز است و گروه گروه این اتفاق را انجام می دهیم. تلاش مان این است که 15 اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.

دژپسند درباره تاثیر واگذاری شرکت های دولتی بر بورس، بیان نمود: این امر عمق بازار بورس را افزایش می دهد. شاخص بازار سرمایه صرفا منعکس کننده تحولات بازار نیست، بلکه تحولات اقتصاد کشور نیز بر آن اثر دارد.

بورس حباب ندارد

وی ادامه داد: بر اساس پژوهش های مستقلی که سازمان بورس و اوراق بهادار و پژوهشکده امور مالی هر یک جداگانه انجام داده اند، وجود حباب کلی در بورس تائید نشده است.

این مقام مسئول گفت: فعالان بازار سرمایه یک دوره میان مدت را مدنظر داشته باشند و به دنبال این باشند تا از بازدهی سهام شرکت بهره مند شوند و با یک اشراف اطلاعاتی لازم به بازار سرمایه ورود کنند.

تامین مالی 216 هزار میلیاردی از بازار سرمایه

دژپسند در پاسخ به این که آیا بازار سرمایه نقشی در تامین مالی شرکت ها داشته است؟ توضیح داد: در سال 98 معادل 216 هزار میلیارد تامین مالی از بازار سرمایه داشتیم. حدود 100 هزار میلیارد تومان هم از بازار بدهی داشتیم. در یازده ماهه سال گذشته شرکت های بورسی 7.1 درصد در سرمایه گذاری رشد اسمی داشته اند.

وی با بیان این که برای برخی از بنگاه ها در بازار بورس حباب تک رشته ای داشته ایم، گفت: در مورد دامنه بورس باید از ابزارهای تهدیدی استفاده نکنیم و برای بازار سرمایه باید قائده تعریف کنیم.

فروش 82 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه در سال جاری

دژپسند درباره میزان فروش اوراق خزانه در سال جاری توضیح داد: 82 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی فروخته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 420

به "جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی، متاثر شدن 15 درصد تولید ناخالص داخلی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه سهام شرکت های دولتی، متاثر شدن 15 درصد تولید ناخالص داخلی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید