خبرنگاران 7 سال است که یک لیتر مازوت هم نسوزانده ایم

به گزارش تور فرانسه، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: زمستان امسال، وقتی آلودگی هوای شهر تهران به اوج خود رسید و موضوع مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها مطرح شد، برخی گفتند که یکی از مسببان این آلودگی نیروگاه بخار بعثت است. چراکه مازوت سوخت دوم نیروگاه های بخار است.

خبرنگاران 7 سال است که یک لیتر مازوت هم نسوزانده ایم

روزنامه ایران پنجشنبه 23 بهمن در گفت وگو با مدیرعامل نیروگاه بعثت، تنها نیروگاه فعال داخل شهر تهران، آورده است: زمستان سال جاری، وقتی آلودگی هوای شهر تهران به اوج خود رسید و موضوع مصرف سوخت مازوت در نیروگاه ها مطرح شد و پس از آن با کمبود سوخت در تعدادی از نیروگاه ها خاموشی رقم خورد، برخی گفتند که یکی از مسببان این آلودگی نیروگاه بخار بعثت است. چراکه مازوت سوخت دوم نیروگاه های بخار است.

اما مسعود شیخ، مدیرعامل نیروگاه بعثت می گوید که از سال 1392 تا کنون حتی یک لیتر مازوت هم در این نیروگاه به عنوان سوخت استفاده نشده و تمام سوخت مصرفی نیروگاه بعثت از گاز تأمین می شود. از سوی دیگر، این نیروگاه به خاطر نقش کلیدی و مهمی که در تأمین برق مناطق جنوبی تهران دارد، در سخت ترین شرایط هم گاز مصرفی آن برای تولید برق تهران تأمین شده و هیچ گاه از مدار شبکه برق تهران خارج نشده است؛ حتی در روزی که تهران با قطع برق در برخی از مناطق روبرو بود.

ورودی مازوت 7 سال است که پلمب شده است

مدیرعامل نیروگاه بعثت بیان می کند که از سال 1392 تا به امروز به خاطر مسائل جوی و محیط زیستی ورودی مازوت نیروگاه پلمب شده و نیروگاه بعثت از مصرف مازوت منع شده است. به طوری که با وجود طراحی نیروگاه بر مبنای مصرف گاز و مازوت، اما حکم قضایی برای این نیروگاه صادر شده که به هیچ وجه اجازه مصرف مازوت ندارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز به طور مرتب در حال رصد دودکش های نیروگاه و سنجش میزان آلودگی آن است تا از حد مجاز فراتر نرود.

شیخ در گفت وگو با ایران ادامه می دهد: این نیروگاه تنها نیروگاه فعال داخل شهر تهران است و حساسیت زیادی روی میزان آلاینده خروجی دودکش آن وجود دارد. به همین خاطر سازمان محیط زیست به طور مرتب در این باره گزارش تهیه می کند و نظارت دارد.

شهروندان از برج خنک کننده فیلم می گیرند

با یک جست وجو در فضای مجازی می توان فیلم هایی از خروج بخار از برج های نیروگاه بعثت دید که در نگاه اول شبیه دود است، اما مدیرعامل نیروگاه بعثت می گوید که آنچه بر فراز نیروگاه دیده می شود، دود نیست، بلکه بخار آب است.

شیخ توضیح می دهد: نیروگاه بعثت 3 برج خنک کننده دارد. وقتی آب سرد برای انجام عملیات کاهش دما روی آب داغ نیروگاه ریخته می شود، بخار این چرخه از جهت برج های خنک کننده از نیروگاه متصاعد می شود. این بخارها حتی هوای تهران را تلطیف می کند اما شهروندان به اشتباه از پشت دیوارهای نیروگاه فیلم تهیه می کنند و این بخار را دود ناشی از سوزاندن مازوت خطاب می کنند. درحالی که اتفاقاً این بخار به بهبود کیفیت هوای تهران کمک می کند و هر متخصصی که این فیلم را ببیند، متوجه می شود که دود نیست و بخار آب است و این هم برج های خنک کننده نیروگاه است.

سهم بعثت از کل مصرف گاز تهران

کسی تعیین نمی کند که آلودگی هوای تهران از کجا نشأت می گیرد، اما سهم نیروگاه ها از آلودگی هوای شهر تهران آنقدر کم است که به نظر می رسد بیشتر برای فرار از علل اصلی، به این اندازه پررنگ شده اند. برای مثال نیروگاه بعثت تنها 1.5 میلیون متر مکعب در هر شبانه روز گاز مصرف می کند؛ در حالی که مصرف گاز شهر تهران 120 میلیون متر مکعب است.

شیخ با اشاره به این موضوع ادامه می دهد: اگر جمعیت تهران را حدود 8 میلیون نفر در نظر بگیریم، مصرف کل گاز نیروگاه بعثت به اندازه مصرف 100 هزار نفر از کل جمعیت میلیونی این شهر هم نیست. ضمن آنکه این نیروگاه اگرچه گاز مصرف می کند و آلایندگی کمی دارد، اما طی یک برنامه زیست محیطی بخشی از کربن دی اکسید تولیدی جداسازی و تمیز می شود و در اختیار کارخانه های نوشابه سازی قرار می گیرد. نیروگاه تندیس صنعت سبز نیز دارد.

برنامه نوسازی نیروگاه بعثت

با وجود استفاده از سوخت فسیلی پاک در این نیروگاه که همان گاز است، اما توجه به این مسأله ضرورت دارد که نیروگاه بعثت 53 ساله است و از سال 1347 کار خود را شروع کرده و راندمان آن تقریباً پایین است. به این معنی که برای تولید هر مگاوات برق، گاز بیشتری نسبت به نیروگاه های راندمان بالا مصرف می کند.

مدیرعامل نیروگاه بعثت در این زمینه می گوید: راندمان نیروگاه بعثت حدود 30 درصد است و برای آنکه میزان تولید برق از هر متر مکعب گاز بالاتر برود، برنامه نوسازی نیروگاه در دست اقدام است. به این ترتیب که واحدهای جدیدی کنار واحدهای قدیمی ساخته می شود و سپس واحد فرسوده از مدار خارج خواهد شد. الان در حداکثر ظرفیت تولید، این نیروگاه 210 مگاوات برق به شبکه وارد می کند و با افزایش راندمان، این رقم به بیش از 400 مگاوات خواهد رسید. بالاترین میزان راندمان نیروگاه های ایران حدود 50 درصد و در دنیا نیز کمتر از 60 درصد است.

شیخ در پایان با اشاره به شرایط سخت کرونایی سال جاری از مردم درخواست کرد که شرایط سخت کار در نیروگاه ها و همین طور صنعت گاز کشور را دریابند و با اصلاح مصرف خود با این صنایع همگام شوند. او می گوید: صنعت نیروگاه بسیار مظلوم است. در تمام ساعات شبانه روز بدون وقفه کار می کند. برای مثال در اوج بحران بیماری کرونا تمام پرسنل نیروگاه سر کار هستند. به خاطر این حضور بی وقفه از 300 نفر فعال در نیروگاه بعثت حدود 60 نفر درگیر بیماری کرونا شده اند اما یک لحظه کار و تولید برق متوقف نشد تا شهروندان تهرانی با خاموشی برخورد نکنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 985

به "خبرنگاران 7 سال است که یک لیتر مازوت هم نسوزانده ایم" امتیاز دهید

911 کاربر به "خبرنگاران 7 سال است که یک لیتر مازوت هم نسوزانده ایم" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 7 سال است که یک لیتر مازوت هم نسوزانده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید