رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش گردشگری ضعیف میداند

به گزارش تور فرانسه، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش گردشگری ضعیف میداند.

رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش گردشگری ضعیف میداند

به همسایه هایمان نگاه کنیم، مگر آنها نفت ندارند؟ پس چرا سرمایه گذاری در توریستی را توسعه داده اند؟ دبی را ببینید؛ در سال 15 تا 20 میلیون توریست دارد، چرا؟

این پرسش ها بخشی از سخنان مصطفی شفیعی شکیب، رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران هست؛ در شرایطی که با تصویب ماده 82 لایحه برنامه هفتم توسعه مقرر شده ایران تا سرانجام سال 1407 حدود 15 میلیون توریست خارجی جذب کند. این تورگردان این نکته را مطرح می نماید که ما یک سند منظره 20 ساله داشتیم که براساس آن تا سرانجام سال 1403 باید 20 میلیون توریست جذب می کردیم، اما حالا در برنامه هفتم توسعه که سرانجام آن حدود سه چهار سال بعد از سند منظره 20 ساله است، باید 15 میلیون توریست جذب کنیم. این تنزل آماری عجیب نیست؟

او از سوی دیگر اظهار می نماید: اصلا با این اوضاع و احوال توریستی ایران، اگر همه مسافران ورودی به کشور و مسافران یک روزه مرزی و پیله ورها را حساب کنیم و عدد آن را چند برابر کنیم باز به این آمارهایی که پیش بینی شده است، نمی رسیم. مشکل ما عدد و ارقام تقریبی و پیش بینی شده نیست، موضوع این است که هیچ برنامه ای برای ارتقاء شرایط توریستی، زیرساختها، هتلها و حمل و نقل نداریم. سوالم از نویسندگان این برنامه این است که با چه زیرساختی قرار است به چنین آمارهایی دست یابیم؟ ما همین حالا بلیت پرواز داخلی پیدا نمی کنیم، قطار و اتوبوس درست و حسابی هم که نداریم.

رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران به سرمایه گذاری روی صنعت نفت اشاره می نماید و می گوید: از آنهایی که این برنامه را نوشتند می پرسم برای استخراج نفت چقدر قرار است هزینه نمایند؟ مطمئن باشند اگر 10 درصد از آن را در زیرساختها و تبلیغات توریستی سرمایه گذاری نمایند ظرف پنج سال به درآمدی بیشتر از نفت می رسیم، در حالی که ارزی از کشور خارج نشده و اشتغالزایی هم شده است.

حرمت الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز معتقد است ماده های قانونی و احکام لایحه برنامه هفتم توسعه در بخش توریستی در مقایسه با برنامه ششم توسعه و برنامه های قبلی تفاوت چندانی ندارد. او می گوید: پرسش این است در این برنامه چه امتیاز ویژه ای برای توریستی قائل شده اند؟ همه احکام و امتیازها که مثل برنامه های قبلی است. با این وصف معتقدم اگر با چنین برنامه ای پیش برویم به 15 میلیون نفر که هیچ، به 10 میلیون توریست هم نخواهیم رسید.

او ادامه می دهد: در برنامه هفتم توسعه در بخش مالیات ها امتیاز، معافیت و مشوق تازه و ترغیب نماینده و پیش رویی برای توریستی در نظر گرفته نشده است. معافیت ها و مشوق های مالیاتی همان قبلی هاست که مطالبه ما اصلاح و ارتقاء آن بود. علاوه بر این، هیچ اقدام تبلیغاتی برای جذب توریست تعریف نشده و دستور کار معین و واضحی برای جذب توریست خارجی یا چگونگی بهبود و ارتقاء زیرساختهای توریستی وجود ندارد. برای سایر سازمانها، وزارتخانه ها و نهادهای دخیل و مؤثر در توریستی هیچ احکامی در نظر گرفته نشده است. برخی بندهای این لایحه برخی اختیارات را از وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گرفته است.

رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش توریستی ضعیف میداند و می گوید: معلوم نیست عدد 15 میلیون توریست خارجی بر چه اساسی معین شده است؟ چرا این عدد نسبت به منظره 20 ساله عقب گرد داشته است؟ با کجا و چه کسانی مشورت شده است؟ وقتی ما به عنوان بخش خصوصی و مجریان توریستی، طرف مشورت نبوده ایم چطور انتظار دارند این برنامه را اجرا کنیم؟ آن هم در شرایطی که برای مسائل ریز و درشت توریستی هیچ راه حلی را پیش بینی ننموده اند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اضافه می نماید: البته همین حالا هم توریستانی که به ایران سفر می نمایند و آمارهایی که اعلام می گردد ارتباطی با برنامه ها و اقدامات وزارتی ندارد. بگویند در کدام رسانه خارجی ایران را تبلیغ می نمایند، بودجه تبلیغات توریستی چقدر است و با آن چه اقدام تبلیغاتی برای ایران و جذب توریست انجام داده اند؟

از سوی دیگر، مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی به برخی نقطه ضعف های بخش توریستی لایحه برنامه هفتم توسعه اشاره نموده است. در بخشی از این گزارش آمد: ماده 83 احکام هشت گانه ای به منظور توسعه توریستی داخلی و جذب توریستان خارجی عنوان نموده است، در حالی که در جدول اهداف کمی ماده 82 صرفاً تعداد توریستان ورودی به کشور تعریف و تشریح شده است. معین نیست که رویکرد برنامه توسعه توریستی کشور با تأکید بر کدام محور قرار گرفته است و آینده ایده آل برمبنای توریستی ورودی بنا نهاده شده که دارای آمار و تخمین است یا توریستی داخلی که غیرقابل ارزیابی به جای مانده است.

علی اصغر شالبافیان، معاون توریستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی نیز اگرچه معتقد است لایحه برنامه هفتم توسعه به علت اختصاص فصل مجزا، احکام تکمیلی و تقویت نماینده حوزه توریستی را لحاظ نموده است، اما او هم در یکی از مصاحبه هایش گفته بود به جز احکامی که تصویب شده است، احکام متعدد دیگری به دولت پیشنهاد شده بود که در این لایحه گنجانده نشده و موارد ارائه شده تنها برخی از احکامی هستند که برای حمایت از توسعه صنعت توریستی به دولت پیشنهاد شده و براساس اقتضائات، ظرف و امکان برنامه هفتم مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 28 آبان 1402 بروزرسانی: 28 آبان 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1830

به "رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش گردشگری ضعیف میداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفیعی برنامه هفتم توسعه را در بخش گردشگری ضعیف میداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید