رویترز: سیاست های تحمیل هزینه آمریکا به ایران تغییر نمی کند

به گزارش تور فرانسه، رویترز طی گزارشی نوشت از آنجایی که احتمالا ترامپ تا سال 2024 سر کار است، بعید است که راهبرد آمریکا در تحمیل هزینه های مالی و سیاسی سنگین به جمهوری اسلامی ایران به وسیله سیاست تحریمی هماهنگ طی ماه های آینده تغییر کند.

رویترز: سیاست های تحمیل هزینه آمریکا به ایران تغییر نمی کند

به گزارش گروه اقتصادی تور فرانسه به نقل از رویترز، موسسه اقتصادیه بین المللی (IIF) بیان کرد باتوجه به تحریم ها که درآمدهای نفتی ایران را کاهش داده است، اقتصاد ایران قرار است در سال اقتصادی کنونی با رکود بیشتری روبرو گردد و ذخایر ارزی می تواند تا ماه مارس به 37 میلیارد دلار کاهش یابد.

اقتصاد این کشور در سال اقتصادی 2019-2018 حدود 4.6 درصد کوچک تر شد و احتمالا این کاهش رشد در سال اقتصادی کنونی به 7.2 درصد خواهد رسید.

آمریکا هفته گذشته 17 فراوریکننده فولاد ایران و شرکت های معدن کاری را در پاسخ به حملات ایران به پایگاه آمریکا در عراق در تلافی ترور فرمانده ارشد نظامی این کشور، تحریم کرد.

این گزارش مدعی است که ایران فراوریکننده بزرگ فلزهای گران بها نیست اما تحریم ها بر اقتصادش که با کاهش حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی دچار مشکل شده، فشار وارد می نماید. صادرات نفت ایران از 2.8 میلیون بشکه در می 2018به کمتر از 0.4 میلیون بشکه در ماه های اخیر رسیده است.

بر اساس گزارش IIF ، کاهش واردات تنها بخشی از کاهش شدید در صادرات را جبران نموده است. در نتیجه، برای نخستین بار از سال 1998، تراز حساب جاری با کسری اندکی روبرو شده است.

صادرات نفت ایران پس از توافق هسته ای 2015 و خاتمه یافتن تحریم های سه ساله به علت فعالیت های هسته ای آن، افزایش یافت اما تحریم های جدید ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در سال 2018 از توافق خارج شد، سخت ترین تحریم هایی هستند که تا به امروز واشنگتن اعمال نموده است.

در گزارش IIF آمده است اگر آمریکا به تحریم های خود ادامه دهد، پس از 2 سال رکود شدید، رشد اقتصادی در میان مدت کم می گردد، نرخ بیکاری به بیش از 20 درصد می رسد و ذخایر رسمی همچنان کاهش می یابد و تا 2023 به حدود 20 میلیارد دلار خواهد رسید.

در عوض، اگر آمریکا تحریم ها را بردارد، رشد اقتصادی ایران سالانه به 6 درصد می رسد و ذخایر ارزی دوباره افزایش می یابد و به 143 میلیارد دلار می رسد و فراوری ناخالص داخلی اسمی می تواند تا 639 میلیارد دلار تا مارس 2024 افزایش یابد. سال اقتصادی ایران از ماه مارس شروع می گردد.

روبرت موژینسکی محقق موسسه دولت های عربی خلیج معتقد است: بعید است که راهبرد آمریکا در تحمیل هزینه های اقتصادی و سیاسی سنگین به جمهوری اسلامی ایران به وسیله سیاست تحریمی هماهنگ طی ماه های آینده تغییر کند.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه احتمال می رود بیشتر سال 2020 و احتمالا تا 2024، ترامپ بر سر کار باشد، چشم انداز یک توافق پایدار میان آمریکا و ایران بعید به نظر می رسد.

کاهش ارزش ارز ایران به دنبال اعمال مجدد تحریم ها، تجارت خارجی ایران را با اختلال ایجاد کرد و تورم سالانه را بالا برد که صندوق بین المللی پول آن را برای امسال 31 درصد پیش بینی کرد.

بر اساس گزارش ، موسسه اقتصادیه بین المللی، از آنجایی که درآمدهای هیدروکربنی ایران به عنوان عضو موثر اوپک، حدود 70 درصد کاهش یافته است، علی رغم افزایش اقتصادیات ها و کاهش یارانه سوخت و برق، انتظار می رود، در سال اقتصادی 2021-2020 کسری اقتصادی به حدود 2 درصد فراوری ناخالص داخلی برسد.

رئیس جمهور ایران در ماه دسامبر پیش نویس بودجه حدود 39 میلیارد دلاری به مجلس این کشور ارائه دارد و گفت این بودجه برای مقاومت در برابر تحریم های آمریکا با محدود کردن وابستگی به صادرات نفت طراحی شده است.

پیش بینی درآمدهای نفتی، گازی و میعانات گازی بودجه 40 درصد کاهش یافته و قرار است این شکاف با استفاده از اوراق دولتی و فروش دارایی های دولتی جبران گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 162

به "رویترز: سیاست های تحمیل هزینه آمریکا به ایران تغییر نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: سیاست های تحمیل هزینه آمریکا به ایران تغییر نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید