عراق:هیچ گونه همکاری اطلاعاتی باآمریکا برای حمله به سوریه نداشتیم

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه النشره، وزارت کشور عراق اعلام نمود که این کشور هیچ گونه تبادل اطلاعاتی با آمریکا برای حمله اخیر به سوریه نداشته است.

عراق:هیچ گونه همکاری اطلاعاتی باآمریکا برای حمله به سوریه نداشتیم

در بیانیه وزارت کشور عراق آمده است: در چارچوب اظهارات و بیانیه های متعلق به تبادل اطلاعاتی با نیروهای ائتلاف بین المللی پیرامون حمله هوایی به سوریه، وزارت کشور عراق مایل است شرح دهد که سازوکارهای همکاری با آن ائتلاف به توسعه توانمندی ها و مهارت های نیروهای امنیتی در زمینه کار پلیسی محدود است به گونه ای که قابلیت های نیروهای این وزارتخانه در تقویت امنیت داخلی و مبارزه با جنایت و تحقق صلح اجتماعی را افزایش دهد.

این بیانیه می افزاید: بر این اساس، هیچ گونه تبادل اطلاعاتی توسط دستگاه های وزارت کشور با نیروهای ائتلاف بین المللی در هر سطحی درباره حمله هوایی به شرق سوریه انجام نشده است.

این در حالی است که وزارت دفاع عراق هم پیش از این ادعای وزیر دفاع آمریکا مبنی بر همکاری اطلاعاتی بغداد با واشنگتن پیش از حمله به مواضع گروه های مقاومت در سوریه را قویاً تکذیب نموده بود.

وزارت دفاع عراق بیانیه ای را در مورد اظهارات اخیر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا صادر کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع عراق در بیانیه خود آورده است که اظهارات وزیر دفاع آمریکا در مورد تبادل اطلاعاتی میان بغداد و واشنگتن پیش از هدف قرار دادن مناطقی در اراضی سوریه تعجب برانگیز است.

این وزارتخانه در بیانیه مذکور یادآور شده است: ما هرگونه تبادل اطلاعاتی با ایالات متحده آمریکا پیش از حمله این کشور به خاک سوریه را رد می کنیم. همکاری ما با ائتلاف آمریکایی منحصر به عملیات هایی است که در داخل خاک عراق انجام می گردد.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا در سخنانی مدعی شده بود که پیش از حمله هوایی این کشور به خاک سوریه، واشنگتن با وزارت دفاع عراق همکاری اطلاعاتی داشته است.

ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج شنبه در اقدامی تجاوزکارانه خاک سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد.

مقامات روسیه نیز حمله هوایی روز گذشته آمریکا به سوریه را محکوم کردند.

ولادیمیر جباروف معاون اول کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین الملل این اقدام آمریکا را غیرقانونی توصیف کرد و گفت: این کاملاً غیرقانونی است؛ چرا که صحبت از حمله به کشوری مستقل در میان است.

به گفته معاون اول کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین الملل، سوریه از هر لحاظ حق دارد آنالیز این حادثه در شورای امنیت سازمان ملل را درخواست کند؛ زیرا این رویداد خطرناک بوده و می تواند به تشدید شرایط در منطقه منجر گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1054

به "عراق:هیچ گونه همکاری اطلاعاتی باآمریکا برای حمله به سوریه نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق:هیچ گونه همکاری اطلاعاتی باآمریکا برای حمله به سوریه نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید