مشاهده گور ایرانی در حال انقراض در بیابان های اطراف شهرستان انار

به گزارش تور فرانسه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان انار از مشاهده دو فرد گور ایرانی در بیابان های اطراف این شهرستان اطلاع داد.

مشاهده گور ایرانی در حال انقراض در بیابان های اطراف شهرستان انار

احمد شجاعی اظهار کرد: گورخر ایرانی (گور) زیر گونه گورخر آسیایی از خانواده اسب سانان با نام علمی Equus hemionus onager است.

وی اضافه نمود: گور ایرانی حسب طبقه بندی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت IUCN در معرض خطر انقراض CR واقع شده است، تعداد کمتر از 1000 رأس گور ایرانی در طبیعت و مراکز تکثیر استان های کرمان، یزد، تهران، البرز، سمنان و فارس وجود دارد.

شجاعی ادامه داد: مرکز تکثیر و پرورش گور ایرانی در شهرستان مهریز استان یزد در مجاورت شهرستان انار واقع شده است که در گذشته نیز بیابان های انار و مهریز، زیستگاه گور ایرانی بوده است؛ بنابراین به علت افزایش بیشتر از ظرفیت سایت مذکور، تعدادی گور با هدف حفظ زیست بوم منطقه در طبیعت رهاسازی می شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست انار در ادامه گفت: امروزه به علت توسعه اراضی کشاورزی و صنایع، معادن، احداث جاده ها، چرای بی رویه دام، اِشغال و تخریب آبشخور های طبیعی به وسیله دام های اهلی، خشکسالی، تعرض و تخریب زیستگاه های گور ایرانی، باعث شده این حیوان، در معرض خطر نابودی و انقراض قرار گیرد.

شجاعی اضافه نمود: از دامداران و همه افراد طبیعت دوست تقاضا داریم به محض مشاهده حیوانات وحشی، باعت اذیت و آزار حیوانات نشوند، سریعاً محل را ترک کرده و اداره حفاظت محیط زیست را آگاه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1777

به "مشاهده گور ایرانی در حال انقراض در بیابان های اطراف شهرستان انار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده گور ایرانی در حال انقراض در بیابان های اطراف شهرستان انار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید