ممنوعیت فصلی واردات برنج را به تاخیر بیندازید

به گزارش تور فرانسه، مسئله واردات برنج و ذخیره آن در تازه ترین مکاتبه گمرک ایران با وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد آنالیز قرار گرفته است. در این نامه به شرایط واردات برنج و ذخایر آن با توجه به اعمال ممنوعیت فصلی واردات و بلاتکلیفی کشتی های حامل برنج برای ورود به ایران اشاره شده است.

ممنوعیت فصلی واردات برنج را به تاخیر بیندازید

جمال ارونقی، معاون فنی گمرک گفته در روزهای آینده چند کشتی، برنج را به مقصد ایران بارگیری یا در حال بارگیری هستند، اما مساله اینجاست که زمانی به بنادر می رسند که ممنوعیت فصلی واردات برنج شروع شده است و دیگر امکان ترخیص نخواهند داشت. او در نامه ای به معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این موضوع اشاره نموده است.

ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مردادماه تا خاتمه آبان ماه اعمال خواهد شد و طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها برنج هایی که قبل از 31 تیرماه دارای قبض انبار و اعلامیه ورود و بعلاوه ثبت سفارش باشند امکان اظهار و ترخیص دارند و خارج از آن به بعد از ممنوعیت می رسد.

اما ظاهرا شرایط ذخایر برنج و اهمیت واردات آن به صورتی بوده که معاون فنی گمرک ایران در مکاتبه ای با معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه هشدار داده است.

به گزارش ایسنا آنچه درباره جریان واردات برنج در امسال در این مکاتبه اعلام شده، نشان می دهد که از ابتدای فروردین ماه تا 15 تیرماه فقط 86.3 هزار تن به ارزش 78.1 میلیون دلار برنج وارد و از گمرک ترخیص شده است. در حالی که در مدت مشابه سال قبل اندازه برنج چندین برابر بوده است؛ به طوری که 227.6 هزار تن به ارزش 249.1 میلیون دلار وارد کشور شده بود.براین اساس واردات برنج در امسال از نظر وزنی 69 درصد و ارزش هم به همین اندازه کاهش داشته است.

از سوی دیگر اندازه برنج وارداتی موجود در گمرک و بنادر به حدود 37.1 هزار تن می رسد و صرفا یک شناور حاوی 15.1 تن برنج وارداتی در حال تخلیه این کالا در بندر چابهار بوده و از 26 فروند کشتی منتظر در لنگرگاه هیچ کدام حاوی برنج نیست.

معاون فنی گمرک به معاون بعلاوه بارگیری هشت تا 10 فروند کشتی برنج از کشورهای مختلف جهت حمل به ایران را هم موزد اشاره قرار داده و گفته که با توجه به تصمیم اتخاذ شده و ابلاغی به گمرک ایران مبنی بر این که صرفا آن بخش از محموله های برنج وارداتی که قبل از 31 تیرماه دارای اعلامیه ورود و قبض انبار بوده مشروط به این که دارای ثبت سفارش باشند امکان ترخیص دارند، در نتیجه صاحبان کالا به علت تاریخ رسیدن کشتی های بارگیری شده بعد از تاریخ ممنوعیت فصلی که عدم امکان ترخیص برنج های حمل شده و رسوب این کالا در گمرک را به همراه خواهد داشت، از ارسال محموله های خریداری شده امتناع نموده اند.

ارونقی تاکید نموده که با توجه به شرایط موجود و خشکسالی امسال به نظر می رسد که جهت جلوگیری از هرگونه تبعات کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه های آینده، تصمیم ابلاغ شده احتیاج به آنالیز مجدد و بازنگری فوری خواهد داشت.

براساس مندرجات ذیل یادداشت های کتاب مقررات صادرات و واردات، هر سال جهت حمایت از محصول داخل، از ابتدای مرداد تا خاتمه آبان ماه، ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال و بعد از چهار ماه لغو می گردد، در این فاصله ترخیص آن از گمرک ممنوع است.

این در حالی است که برای امسال با توجه به شرایط خشکسالی و محصول داخلی، از مدتی پیش انجمن واردکنندگان برنج درخواست لغو ممنوعیت واردات را عنوان کرد و حتی در ستاد تنظیم بازار هم به منظور تامین امنیت غذایی این موضوع مورد آنالیز رار گرفت که در مقرر شد اعمال ممنوعیت از ابتدای مرداد ماه در دستور کار قرار گیرد ولی طبق شرایط مشخص شده، امکان واردات هم وجود داشته باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1292

به "ممنوعیت فصلی واردات برنج را به تاخیر بیندازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت فصلی واردات برنج را به تاخیر بیندازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید