نفت 90 دلاری چه تاثیری روی بازار سرمایه دارد؟

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران، قیمت نفت به بالاترین میزان در هفت سال گذشته رسیده و قیمت نفت 90 دلار شد. برخی از کارشناسان بازار سرمایه می گویند افزایش جهانی قیمت نفت ممکن است روی بورس و معاملات برخی از نمادها اثرگذار باشد.

نفت 90 دلاری چه تاثیری روی بازار سرمایه دارد؟

کاویان عبداللهی، کارشناس بازارهای مالی در مصاحبه با خبرنگاران توضیح می دهد: در مدت اخیر شاهد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم، قیمت نفت به حدود 90 دلار رسیده بود.

وی می گوید: بخش عمده ای از بودجه دولت از طریق فروش نفت تامین می شود. افزایش قیمت نفت می تواند مقداری از کسری بودجه را پوشش دهد. در مقابل مقدار انتشار اوارق در بازار سرمایه کمتر می شود، قیمت نفت به تنهایی روی بورس تاثیر می گذارد.

این کارشناس بازارهای مالی ادامه می دهد: قیمت نفت به طور مستقیم روی کالای مورد معامله در بورس تاثیر می گذارد.

رشد بازار سرمایه با افزایش قیمت نفت

وی با مثالی توضیح می دهد: افزایش قیمت نفت می تواند تأثیر زیادی روی صنعت پالایشی بگذارد زیرا در این صنعت نفت با تخفیف تحویل پالایشگاه می شود که این تخفیف در صورت گران تر شدن نفت افزایش پیدا می کند، می تواند موجب افزایش سود گروه در نهایت رشد صنعت می شود.

عبداللهی در ادامه می گوید: محصولات تولیدی در این پالایشگاه ها تأثیر مستقیمی با نفت که ماده اولیه تولید این محصولات است دارند.

وی ادامه می دهد: قیمت برخی محصولات پتروشیمی به خصوص محصولاتی که کاربرد سوختی دارند همبستگی زیادی باقیمت نفت دارند. با افزایش قیمت نفت قیمت این محصولات پتروشیمی هم افزایش می یابد.

این کارشناس بازارهای مالی اظهار می کند: این افزایش قیمت ها منجر به افزایش سودآوری، فروش و بازدهی سهام می شود. باتوجه به تأثیرگذاری زیاد این صنایع روی شاخص باید شاهد رشد بازار در بلند مدت باشیم.

عبداللهی در نهایت می گوید: به طورکلی بورس از قیمت نفت تأثیر زیادی می گیرد و اصولاً این تأثیر برای بیشتر صنایع به صورت مستقیم است و به صورت هم جهت حرکت خواهند کرد.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1570

به "نفت 90 دلاری چه تاثیری روی بازار سرمایه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت 90 دلاری چه تاثیری روی بازار سرمایه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید