نماینده مجلس: تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند، عزمی برای واگذاری سرخابی ها وجود ندارد

به گزارش تور فرانسه، حتی من خبری دیدم که نشان می داد کمیته حقوق فدراسیون فوتبال از قرارداد سرمربی تیم ملی بی خبر بوده است.

نماینده مجلس: تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند، عزمی برای واگذاری سرخابی ها وجود ندارد

عضو هیات رئیسه فدراسیون کشتی می گوید نظام باشگاه داری ایران باید حرفه ای گردد تا مسائل و حواشی اقتصادی آنها رفع گردد. او هم چنین فدراسیون فوتبال را در اتفاقات قرارداد ویلموتس مقصر می داند و تاکید دارد که آنها باید در این باره جوابگو باشند.

بهروز نعمتی در گفت و گو با ایسنا، درباره هزینه های ارزی که در ورزش ایران انجام می گردد گفت: در بحث ورزش با توجه به گستردگی که وجود دارد معمولا اینگونه است که هر از گاهی وقتی اتفاقات خاصی رخ می دهد دوستان ما حساس می شوند و به موضوعات می پردازند. به طور مثال چند وقت قبل درباره قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال و حواشی پیرامون آن اظهار نظر کردند اما از نظر من موضوع ورزش فراتر از این حرف هاست. در مجموعه های مختلف ورزشی اتفاقات زیر پوستی زیادی رخ می دهد و خیلی ها از آن غافل هستند. زمانی هم متوجه اتفاقات می شویم که دیگر کار از کار گذشته است.

وی در ادامه به حضور بازیکنان خارجی بی کیفیت در لیگ برتر فوتبال ایران اشاره نمود و گفت: ما در طول سال های قبل بازیکنان خارجی زیادی داشتیم که حتی یک بازی برای تیم شان انجام ندادند اما پول شان را گرفتند و رفتند. در این زمینه باید حرفه ای به مسائل نگاه کنیم. در ورزش ما جاهایی که می خواهیم حقوق پرداخت کنیم حرفه ای پول می دهیم اما وقتی می خواهیم قرارداد بازیکن و یا مربی را منعقد کنیم دیگر بحث حرفه ای گری مطرح نیست. این موارد را باید بیشتر مورد آنالیز قرار دهیم.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا مجلس می تواند نظارت بیشتری روی مسائل اقتصادی فوتبال داشته باشد یا خیر؟ گفت: اگر باشگاه داری در فوتبال ایران بر اساس مبانی حرفه ای گری باشد بخش زیادی از مسائل ما حل می گردد. متاسفانه مجموعه باشگاه های ما حرفه ای نیستند. پرسپولیس، استقلال، نفت، یا سپاهان و شهرخودرو و .... هیچ کدام شان به عنوان یک باشگاه حرفه ای واقعی شناخته نمی شوند و هر از گاهی ادای باشگاه های حرفه ای را در می آورند. در مسائل اقتصادی اگر بخواهیم منطقی به موضوعات نگاه کنیم، باید سیستم باشگاه داری را اصلاح کنیم. به طور مثال وزارت ورزش به معنای اجرایی حق ندارد به موضوعات ورزشی ورود کند اما در مقابل می بینیم اصلی ترین باشگاه های ورزشی کشور را در اختیاردارد. تا نظام باشگاه داری ما حرفه ای نگردد مسائل پابرجا خواهد بود. سال ها پیش زمانی که آقای صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش شد، مجموعه ای از دوستان کنار هم نشستند تا بحث باشگاه داری را در ایران حرفه ای نمایند. در این زمینه پیشرفت هایی هم انجام شد و سیستم باشگاه داری مالزی و یا سیستم باشگاه داری ترکیه را مورد برسی قرار دادیم اما وقتی آقای گودرزی آمدند و در ادامه آقای سلطانی فر وزیر ورزش شدند، دیگر موضوع حرفه ای کردن باشگاه ها هم تعطیل شد.

نعمتی توضیح داد: اگر قرار است کاری را انجام بدهیم باید باشگاه های ما به سمت حرفه ای شدن بروند. اگر باشگاه ها خصوصی شوند مالک باشگاه می فهمد یک ریال یا یک دلار چقدر ارزشمند است و به راحتی پولش رابه جیب بازیکنان و مربیان بی کیفیت نمی ریزد. اگر الان می بینید شرایط طور دیگری است به خاطر این است که برای یک مدیر تفاوتی ندارد از جیب بیت المال چند هزار یورو به جیب فلان بازیکن می رود. تا ریشه موضوع را حل نکنیم همواره این مشکل باقی خواهد ماند. اگر اصل و اساس موضوعات درست باشد شاهد خیلی از این مسائل نخواهیم بود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا در وزارت ورزش و جوانان عزمی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود دارد یا خیر؟ گفت: اصلا چنین عزمی وجود ندارد چون مدیران می خواهند این باشگاه ها را نگه دارند. این دو باشگاه به عنوان یک پتانسیل قدرت می تواند دراختیار مجموعه های مختلف باشد. ما از سال 1374 و یا 1375 به دنبال این بودیم که این دو باشگاه را واگذار کنیم و در چند سال اخیر هم مصوبات مختلفی وجود داشت که این دو باشگاه را واگذار نمایند. در نهایت هم قانونی در این باره تصویب کردیم اما دوستان ما می گویند شرایط واگذاری را ندارند چون می گویند با واگذاری استقلال و پرسپولیس مسائل امنیتی به وجود می آید.

وی درباره قرارداد مارک ویلموس با فدراسیون فوتبال و بند فسخ قرارداد آن و این که آیا مجلس به این موضوع ورود خواهد نمود یا خیر؟ گفت: ما دراین زمینه آنالیز خواهیم کرد حتی من خبری دیدم که نشان می داد کمیته حقوق فدراسیون فوتبال از قرارداد سرمربی تیم ملی بی خبر بوده است. این یعنی که فدراسیون به خاطر این قراداد سرمربی تیم ملی مقصر است. دراین زمینه جلسات مختلفی برگزار کردیم و چندین ساعت درباره آن صحبت کردیم. آقای تاج به عنوان یک فرد زحمت کش در فوتبال حضور دارند اما من به او گفتم شما به عنوان کارمند شرکت ذوب آهن خود را بازخرید نموده اید و باز دوباره بازخرید بودن خودتان را برگرداندید. به او گفتم شما با اهرم حرفه ای گری و فشار فیفا در فدراسیون فوتبال ماندید و کار می کنید. چون دراین باره فیفا می گوید رئیس فدراسیون فوتبال باید بر اساس انتخابات معرفی گردد و وقتی قرار باشد هیات های فوتبال به انتخاب رئیس رای بدهند حتما هیات های فوتبال همراه آقای تاج خواهند بود.

او ادامه داد: زمانی که قرار بود آقای ویلموس به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب گردد من دو هفته با تاج صحبت کردم و گفتم به جای انتخاب مربی خارجی روی مربی ایرانی سرمایه گذاری کنید و حتی گفتم امیر قلعه نوعی، علی دایی و یا فریاد شیران از نفراتی هستند که می توانند تیم ملی را راهنمایی نمایند. اما اگر قرار است مربی ایرانی انتخاب گردد باید به آنها فرصت هم بدهم اما متاسفانه دوستان ما این موضوع را قبول نکردند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 92

به "نماینده مجلس: تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند، عزمی برای واگذاری سرخابی ها وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند، عزمی برای واگذاری سرخابی ها وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید