نگاهی به جاذبه های گردشگری فریدونشهر

به گزارش تور فرانسه، جاذبه های جهانگردی فریدونشهر در میان جهانگردان به جاذبه های طبیعی اش شناخته شده است. آبشار پونه زار و پیست اسکی منطقه همواره پر از جهانگرد است.

نگاهی به جاذبه های گردشگری فریدونشهر

شهرستان فریدون شهر یکی از شهرستان های استان اصفهان ایران است. فریدون شهر منطقه ای است کوهستانی وارتفاعات آن، عبارت انداز: قله شاهان کوه و کوه کلوسه و کوه کمران. کوهستانی ترین منطقه شهرستان ناحیه پشتکوه موگویی است و بعد ناحیه چناررود می باشد. آب وهوای فریدون شهر معتدل کوهستانی است. پراکندگی باران و برف درطول سال دست کم 8 ماه و ذخیره برف آنها تا شروع بارندگی سال دیگر ادامه می یابد.

رودخانه ها اغلب در بستری عمیق جریان یافته است که آب آنها به هدر می رود و معمولاً به مصرف کشاورزی نمی رسد. پوشش گیاهی این ناحیه از استپو چمنزارهای کوهستانی است. در این منطقه پنج گروه گرجی، بختیاری، ترک، ارمنی و فارسی زبان از تیره های معروف این ناحیه می باشند و هر گروه به زبان قومی مخصوص به خود تکلم می نمایند. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری فریدونشهر انداخته ایم.

موقعیت جغرافیایی فریدونشهر بر روی نقشه

1. پیست اسکی فریدونشهر

پیست اسکی فریدونشهر در 180 کیلومتری غرب استان اصفهان در منطقه ای کوهستانی و در پنج کیلومتری غرب شهر فریدونشهر واقع در ارتفاعات موسوم به گردنه روستای چغیورت استقرار یافته است. پیست اسکی فریدونشهرکه تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است و دارای شیب تند و منحصر به فرد حدود 35درجه است، مرتفع ترین پیست اسکی فلات مرکزی ایران است. ارتفاع پایه پیست اسکی فریدونشهر از سطح دریا دو هزار و 630 متر است و در بالاترین نقطه پیست به سه هزار متر می رسد که با این مشخصات این پیست اسکی مجهز به برفکوب وسایر امکانات رفاهی و درمانی می باشد.

شهرستان فریدون شهر با داشتن اقلیم کوهستانی با ارتفاعی بیش از 2500 متر و متوسط بارندگی 600 میلی متر که با داشتن 110 روز یخبندان به طور متوسط در طول سال، عمدتا نوع بارش آن به صورت برف می باشد. پیست اسکی فریدونشهر نیز بسته به نوع بارش در سال بطور نسبی پنچ تا هفت ماه از سال دارای امکان انجام ورزشهای زمستانی بخصوص در فصول سرد و ماه اول بهار است.

پیست اسکی فریدونشهر

2. چشمه دره سپستان

چشمه دره سپستان واقع در دهستان پشتکوه روستای پشندگان از توابع فریدون شهر در استان اصفهان می باشد. این چشمه پرآب است و طبیعت زیبا و سر سبزی در اطراف این چشمه وجود دارد.

چشمه دره سپستان یکی از جاذبه های گردشگری فریدونشهر

3. رشته کوه آخوره

رشته کوه آخوره در حقیقت متعلق به بخشی از رشته کوه عظیم زاگرس است که در نتیجه گسترش این رشته کوه از استان لرستان به سوی استان اصفهان پدید آمده است. خط الرأس رشته کوه آخوره از شمال فریدونشهر شروع شده و به سمت شمال غرب در استان اصفهان امتداد می یابد. این رشته کوه کوچک از کوه های متعددی همچون کوه هشتاد (3904 متر)، سفید کوه (3599 متر)، سیاه کوه (3290 متر)، کوه سیخه (زندان)، کوه سنبله (3814 متر)، کوه قبله یا افوس (3375 متر) و کوه دیگوله (3724 متر) تشکیل شده است.

بلندترین قله این رشته کوه قله هشتاد نام دارد که در دامنه های جنوب شرقی آن روستای چقیورت در شمال غربی فریدونشهر قرار گرفته است و یک راه خاکی نه چندان مناسب این روستا را به روستای تنگ دوزان در شمال غربی کوه هشتاد متصل می سازد. این جاده قبل از رسیدن به تنگ دوزان، از گردنه ای به همین نام عبور می نماید که محل مناسبی برای شروع صعود کوه هشتاد واقع در غرب گردنه است.

بخشی از رشته کوه آخوره فریدونشهر

4. کلیسای مریم مقدس (س)

این بنا در سال 1822میلادی(1201 ه.ش - دوره قاجاری) ساخته شده است. البته حکاکی ستون اول جنوبی از سمت محراب نیز نشان می دهد که بنا در سال 1822 در ماه نوامبر افتتاح شده است. در حدود 12 سال بعد نیز مدرسه ای در جنوب نمازخانه که دسترسی به آن از بیرون نمازخانه امکانپذیر میباشد ساخته شد. بنا در شهرستان فریدونشهر، بخش مرکزی، دهستان برف انبار و روستای خویگان علیا واقع است. روستای خویگان علیا در حدود 10 کیلومتری شهر فریدونشهر قرار گرفته است. کلیسای حضرت مریم(س) با مساحتی حدود 916 متر مربع در قسمت جنوبی عرصه در دو طبقه بوده است که قسمت پائین جهت سکونت و طبقه بالا کتابخانه می باشد که اکنون تخریب شده اند. در غرب حیاط مرکزی فضاهایی بشکل پلان مستطیل شکل و تقریباً شبیه بهم ساخته شده است.

تصویری از درون کلیسای مریم مقدس

5. آبشار پونه زار

آبشار پونه زار فریدونشهر از دیدنی های ناشناخته استان اصفهان است. این آبشار با دیواره هایی پوشیده از خزه خوشرنگ و فضایی بس طرب انگیز پذیرای علاقمندان خویش است. آبشار پونه زار به ارتفاع تقریبی 75 متر یکی از زیباترین آبشارهای ایران می باشد که بعد از روستای چغیورت(پشت کوه) و با حدود نیم ساعت پیاده روی در نزدیکی روستای دربند واقع است. نام قدیم این جهت آخوره پایین و نام جاده بالاتر آخوره بالا بوده است. بسیاری از گل های وحشی و دارویی ایران را می توان در کوه های این منطقه یافت.

آبشار پونه زار یکی از جاذبه های گردشگری فریدونشهر

6. چشمه لنگان

این چشمه در روستای سیبک از توابع دهستان چشمه لنگان بخش مرکزی شهرستان فریدونشهر قرار گرفته است. آب این چشمه از زیر تخته سنگ های عظیم با فشار زیاد خارج می گردد که قسمتی از آن با استفاده از سه ایستگاه پمپاژ، به وسیله خط لوله 14 کیلومتری، آب آشامیدنی فریدونشهر و روستاهای مجاور آن را تأمین می نماید. این چشمه و محدوده آن یکی از مهم ترین تفرجگاه های مردم این منطقه است.

چشمه لنگان

پیشنهاد خبرنگاران

بهترین فصول برای دیدن جاذبه های گردشگری فریدونشهر زمستان و بهار می باشد. در زمستان شما می توانید به پیست اسکی منطقه بروید و روزی خوش و هیجانی را تجربه کنید.

منابع: سیری در ایران، ویکی پدیا و کویرها و بیابان های ایران

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 895

به "نگاهی به جاذبه های گردشگری فریدونشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به جاذبه های گردشگری فریدونشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید