پرش بلند قیمت سه کالای اساسی پیش چشم حیران خریداران

به گزارش تور فرانسه، خبرنگاران : نتایج یک پژوهش نشان می دهد که قیمت دو قلم کالای خوراکی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به ماه قبل بیش از 10 درصد رشد داشته و روغن مایع، شکر و قند سه کالایی است که بیشترین تغییر قیمت را داشته اند.

پرش بلند قیمت سه کالای اساسی پیش چشم حیران خریداران

به گزارش ایسنا، تامین غذا و خوراکی همواره یکی از نیازهای اولیه بشر بوده و بر این اساس هرچه قیمت اقلام غذایی در بازار افزایش یابد، همچنان تقاضا نسبت به آن وجود دارد چرا که حیات انسانها به این دسته کالاها وابسته است به همین دلیل کوچکترین افزایش یا تغییر قیمتی در بازار اقلام مصرفی غذایی بر زندگی آحاد مختلف جامعه اثر می گذارد و معیشت آنها را تحت شعاع قرار می دهد.

مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار با توجه به اهمیت موضوع رفاه و معیشت، گزارشی درخصوص تحلیل آماری تغییرات قیمت اقلام خوراکی درخانوارهای شهری ارائه کرده است که می تواند در برنامه ریزی و تصمیم سازی و تحلیل های تخصصی مفید و مثمرثمر واقع شود.

بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار، قیمت برخی اقلام خوراکی طی اردیبهشت ماه 1401 نسبت به ماه قبل از آن به گونه ای بوده است که در 2 قلم از کالاهای منتخب تغییرات بیش از 10 درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت در کالاهای منتخب مربوط به روغن مایع با 22.3 درصد، شکر با 10.3 درصد و قند با 9.4 درصد است.

البته در 4 قلم از کالاهای منتخب تغییرات منفی بوده و بیشترین کاهش قیمت مربوط به گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی و موز بوده است.

همچنین مقایسه میانه قیمت اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل حاکی ازآن است که 4 قلم از کالاهای منتخب با تغییر قیمت بیش از 100 درصد همراه بوده اند به نحوی که بیشترین افزایش قیمت شامل حال سیب زمینی، برنج ایرانی درجه یک، رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی شده است.

البته طی این مدت، سه قلم کالا شامل چای خارجی بسته ای، موز و گوشت گوسفندی با کمترین افزایش قیمت روبه رو بوده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نتایج این گزارش، بررسی نمودار قیمت اقلام منتخب در مقایسه با فرایند تغییرات آن با حدود مطلوب، هشدار و بحرانی قیمتها نشان می دهد در اردیبهشت ماه 1401، میانه قیمت حدود 87.5 درصد اقلام منتخب شامل برنج ایرانی درجه یک، برنج خارجی درجه یک، مرغ ماشینی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه، تخم مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، روغن مایع، موز، پرتقال، سیب، خیار، گوجه فرنگی، سیب زمینی، لوبیا چیتی، عدس، قند، شکر، رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته ای فراتر از حد بحرانی قیمتها و میانه قیمت اقلام خوراکی مانند گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و پیاز نیز در محدوده هشدار قرار دارند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1621

به "پرش بلند قیمت سه کالای اساسی پیش چشم حیران خریداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرش بلند قیمت سه کالای اساسی پیش چشم حیران خریداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید