پمپئو: مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهیم کرد

به گزارش تور فرانسه، فارس نوشت: وزیر خارجه آمریکا گفت دولت این کشور به زودی ساز و کار بازگشت اتوماتیکی تحریم ها علیه ایران را فعال خواهد کرد.

پمپئو: مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهیم کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور به زودی اقداماتی که قرار است علیه ایران انجام شود را اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه زمانی مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهد کرد گفت: درباره تقویم زمانی آن نکته تازه ای ندارم که اعلام کنم.

وی در ادامه گفت: رئیس جمهور مشخصاً گفته که ما این کار را به زودی انجام خواهیم خواهیم داد.

منابع خبری دیروز سه شنبه گزارش دادند پامپئو پنجشنبه با تسلیم شکایت نامه ای به رئیس شورای امنیت، ایران را به نقض توافق هسته ای متهم خواهد کرد.

ابتدا خبرنگار تلویزیون العربی در حساب کاربری خود در توئیتر به نقل از دیپلمات ها نوشته انتظار می رود پمپئو روز پنجشنبه برای کلید زدن فرایند مکانیسم ماشه علیه ایران در نیویورک حضور داشته باشد.

خبرگزاری رویترز در خبر تکمیلی به نقل از دیپلمات ها و یک مقام سازمان ملل متحد گزارش داد پامپئو در راستای تلاش برای احیای تحریم های سازمان ملل علیه ایران و دیدار با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد احتمالاً پنجشنبه به نیویورک سفر خواهد کرد.

دیپلمات ها گفته اند پامپئو احتمالاً با رئیس دوره ای شورای امنیت دیدار کرده و شکایت نامه خود علیه ایران را به وی تقدیم خواهد کرد.

دولت ترامپ چند روز پیش در رأی گیری شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران ناکام ماند.

واشنگتن از قبل اعلام کرده بود چنانچه در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نشود قصد دارد از یکی از بندهای برجام که با نام هایی مانند مکانیسم ماشه، ساز و کار حل و فصل اختلاف یا ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها شناخته می شود برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند.

کارشناسان می گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده جزو طرف های مشارکت کننده در برجام نیست و نمی تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام های دولت آمریکا ادعا می کنند از آنجا که در متن قطعنامه 2231 از آمریکا به عنوان مشارکت کننده برجام یاد شده این کشور می تواند از ایران بابت نقض اساسی برجام شکایت کند.

دیپلمات ها به خبرگزاری رویترز گفته اند آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، راستا بسیار سخت و پرپیچ و خمی در پیش رو دارد زیرا روسیه، چین و سایر اعضای شورای امنیت، قانونی بودن اقدام آمریکا را با توجه به عدم پایبندی این کشور به برجام زیر سئوال برده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 680

به "پمپئو: مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو: مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید