چگونه با خواندن یک کتاب ترسناک وحشت کنیم؟

به گزارش تور فرانسه، همان طور که تماشای یک فیلم یا سریالِ ترسناکِ خوب با آوای بلند و واضح، به تنهایی و در محیطی خلوت و تاریک بیش تر باعث وحشت می گردد یا تجربه یک بازی ویدیویی با همین شرایط تشویش و خوف بیش تری را به بازیکن وارد می نماید، یک کتاب ترسناک خوب هم می تواند با خوانده شدن در شرایطی ویژه، بیش تر ترس را به خوانند منتقل کند. در این نوشتار به شما خواهیم گفت که این شرایط چه چیز هایی هستند.

چگونه با خواندن یک کتاب ترسناک وحشت کنیم؟

هدف بنیادین این نوشتار کتاب ها هستند؛ همان صفحات صحافی شده که با نوشته های خود کوشش دارند تا خوانندگان را دچار ترس نمایند. با این حال، برخی از این شرایط برای دیگر شکل های مدرن تر ارائه کتاب همانند کتاب الکترونیک یا کتاب شنیداری نیز قابل استفاده هستند.

پیش از برگردان ها و اقتباس ها به سراغ کتاب بروید

پیش از فیلم، سریال و بازی ترسناک به سراغ کتاب بروید. کتاب های نوشتاری باید با المان های محدودی که دارند به ترساندن مخاطبان بپردازند. ابزار کتاب ها کم و بیش تنها همان نوشته ها هستند. یک کتاب ترسناک باید با نوشته های خود هم داستان را پیش ببرد، هم فضاسازی کند و هم به توسعه و توسعه شخصیت ها بپردازد. به این ترتیب، کار فیلم ها، سریال ها و بازی های ویدیویی ساده تر به نظر می رسد؛ چرا که المان های آوایی، شنیداری و کنشی را در خود جای داده اند.

به این دلایل است که بهتر است پیش از سر زدن به مدیوم هایی که از این المان ها بهره می برند، به سراغ کتابی بروید که از رویش اقتباس و برگردان شده است. اگر ابتدا به تجربه فیلم، سریال و بازی ویدیویی بپردازید شانس زیادی وجود دارد که حالا از بزرگ ترین سوپرایز ها و پیچش های داستانی ماجرا مطلع هستید. می دانید شخصیت ها چه مسیری را می پیمایند و چه سرنوشتی در انتظارشان است؛ و از روند وقایع سکانس هایی معین نیز مطلعید.

همه این ها ابزار هایی هستند که یک کتاب ترسناک از آن ها برای ایجاد احساسات گوناگون و از همه مهم تر وحشت استفاده می نماید. پس اگر از پیش همه چیز برایتان آشکار شده باشد، احتمال بالایی هست که دیگر کتاب مورد نظر آن طور که باید و شاید رویتان اثر نمی گذارد.

با این وجود، وارون این روش یک ماجرای فرق دارد. اگر ابتدا کتاب را خوانده باشید، یک فیلم، سریال یا بازی ویدیویی هنوز هم می تواند با المان های دیداری، شنیداری و کنشی خود باعث ترستان گردد؛ و نباید فراموش کرد که معمولاً در برگردان ها و اقتباس ها، فیلم نامه نویسان و نویسندگان کوشش دارند تا روند وقایع را طوری پیش ببرند که حتی مخاطبی که منبع اقتباس را نیز مطالعه نموده است بتواند از آن برگردان لذت ببرد با آن برگردان بترسد.

یک محیط خلوت پیدا کنید

حواس پرتی یکی از بزرگ ترین عواملی است که باعث می گردد انسان مدرن نتواند به میزان گذشتگان از خواندن کتاب لذت ببرد؛ حواس پرتی به خاطر همه ابزار هایی که درون یک خانه ساده پیدا می شوند گرفته تا هر آن چه که در محیط بیرون اتفاق می افتد. همه این موارد جلوی تمرکز کامل یک انسان را می گیرد.

پس راحت ترین راه پیدا کردن یک محیط خلوت برای مطالعه به شمار می آید؛ به ویژه برای یک داستان ترسناک. در هر حال برای برخی ها، خودِ تنها بودن می تواند باعث ایجاد ترس گردد، چه برسد به این که در تنهایی یک روایت خوفناک نیز در برابرتان قرار گرفته باشد.

برخی ها برای یافتن این خلوت به سراغ کتابخانه ها می روند. با این که محیط نسبتاً خلوت و کم سر و صدای کتابخانه ها گزینه چندان بدی به نظر نمی رسند، ولی به راستی تنها بودن هنگام مطالعه یک کتاب وحشتناک چیز دیگری ست. افرادی که تنها زندگی می نمایند به راحتی به چنین محیطی دسترسی دارند. ولی اگر با خانواده یا دیگران در یک خانه زندگی می کنید، برترین راه صبر کردن برای خالی شدن خانه است یا رفتن به اتاقی که می تواند با بستن در آن جدای از دیگران قرار گیرید.

نور پیرامون را کاهش دهید

نور کم پیرامون به خواندن بهتر یک کتاب ترسناک یاری می نماید.

همان طور که بیش تر ماجرا های ترسناک در شب و تاریکی در جریان هستند، برترین روش برای خواندن یک روایت ترسناک نیز بهره بردن از تاریکی ست. با این وجود، نمی تواند بدون وجود هیچ گونه نوری یک کتاب را مطالعه کرد. برای همین، باید دست کم یک منبع نور برای خواندن نوشته ها در دسترس داشته باشید.

برای داشتن برترین محیط تاریک، خواندن کتاب ترسناک را به پس از شامگاه و غروب آفتاب موکول کنید. در محیط خلوت خود، نور های پیرامون را کاهش دهید و تنها به منبع نوری که به میزان کافی صفحات کتاب را روشن می نماید بسنده کنید. ساده ترین گزینه به عنوان منبع نور مطالعه، یک چراغ مطالعه است، ولی اگر می خواهید جو سازی بیش تری داشته باشید، می توانید به سراغ منابع نور کهن تر همانند شمع، فانوس، چراغ گردسوز یا مواردی از این دست بروید؛ هر چند در استفاده از این منابع نوری قدیمی، به ویژه در نزدیکی کتاب کاغذی، باید احتیاط کنید.

یک موقعیت ایده آل

با ترکیب دو مورد یک محیط خلوت پیدا کنید و نور پیرامون را کاهش دهید، می توان گفت که یکی از برترین موقعیت ها برای خواندن یک کتاب ترسناک هنگام خواب شبانه است؛ البته اگر بتوانید یک منبع نور مناسب بیابید.

با صدای بلند بخوانید

کتاب المان شنیداری ندارد؟ خودتان کوشش کنید تا سویه های آوایی را به مطالعه تان بیفزایید. در نقش یک راوی قرار بگیرید که ماجرایی خوفناک را روایت می نماید، یا شخصیت هایی که در یک موقعیت وحشتناک قرار گرفته اند؛ البته تا هنگامی که در کتابخانه مزاحم مطالعه دیگران نمی شوید یا خواب شب را با بلند خواندنتان از کسی دریغ نمی کنید.

به طور کلی، بلند خواندن متن برای بسیاری از افراد باعث می گردد تا تمرکز بیش تری روی متن داشته باشند و نوشته را بهتر بفهمند. بعلاوه با این روش مطالعه مهارت های گفتاریتان نیز افزایش پیدا می نماید. پس چه چیزی بهتر از این که روی متن تمرکز بیش تری داشته باشید، مهارت هایتان را بهبود ببخشید و از همه مهم تر بترسید؟

صحنه را آماده کنید تا وحشت وارد گردد

اگر بتوانید این موارد (یا دست کم تعدادی از آن ها را) برای زمان مطالعه خود فراهم کنید، به کتاب ترسناک خود شانس ترساندن بیش تری می دهید. حالا در این شرایط تنها احتیاج دارید به سراغ چند مورد از برترین کتاب های ترسناک بروید تا تجربه ای خوفناک را داشته باشید.

منبع: ویجیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 6 مرداد 1402 بروزرسانی: 6 مرداد 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1805

به "چگونه با خواندن یک کتاب ترسناک وحشت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با خواندن یک کتاب ترسناک وحشت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید