گلپایگانی: 8 هزار هکتار از زمین های پایتخت معین تکلیف شد

به گزارش تور فرانسه، معاون شهردار تهران گفت: هیچ پروانه ای خلاف ضوابط طرح تفصیلی در تهران صادر نخواهد شد و همه طرح های بلاتکلیف به پایان خواهد رسید. این در حالی است که 8 هزار هکتار از زمین های تهران معین تکلیف شده است.

گلپایگانی: 8 هزار هکتار از زمین های پایتخت معین تکلیف شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهردار تهران در نشست خبری مجازی به مناسبت بزرگداشت روز معمار گفت: معماری ایرانی ریشه در تاریخ چند هزارساله تمدن ایرانی دارد و آثارمعماری در کشورمان وجود دارد که هر یک کتابی از فرهنگ و تمدن و زبان ساختمان سازی است.

وی اضافه نمود: معماری ایرانی هیچ گاه کهنه نمی شوند. زیرا مثل هنر موسیقی و دیگر هنر ها با روح و جان آدمی پیوند دارد. طی سه سال گذشته مدیریت شهری کوشش نموده تا با برگرداندن معماری اصیل ایرانی آرامش را به شهر بازگرداند.

گلپایگانی تأکید کرد: برای رشد فضا های شهری تصمیمات راهبردی گرفته شده است که مهم ترین آن ها ظرف سه سال گذشته کامل کردن نواقص طرح تفصیلی بوده است. طرح تفصیلی به عنوان سند و نقشه راه برای ساخت شهر تهران است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بابیان اینکه شهرداری موظف بوده پروژه های موضوعی و موضعی را به پایان برساند، گفت: از مجموعه تکالیف طرح تفصیلی 20 طرح موضوعی و موضعی به تصویب کمیسیون ماده 5 رسید. همچنین 35 طرح مصوب که برای تهران ارزشمند است به تصویب رسیده و ده طرح دیگر در دستور کار است تا به کمیسون ماده 5 و... ارجاع داده گردد که از آن جمله طرح بازآفرینی محور فدائیان اسلام، چهارباغ فاطمه زهرا در منطقه 18 و 19، طرح روستای کن، طرح فرحزاد نیز از آن جمله هستند.

گلپایگانی ادامه داد: طرح های بلاتکلیف را مشخص تکلیف کردیم که در این طرح 8 هزار هکتار از زمین های تهران مشخص تکلیف شد و ظرفیت توسعه ای در اختیار تهران قرار می گیرد که اگر مشخص تکلیف نمی شد توسعه شهر را در جا هایی که ارزش ویژه دارند کلید نمی خورد.

محله ای از شهرری نمونه معماری ایرانی

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه مسائل مردم در مناطق جنوب و میانی شهر رسیدگی شده مطرح نمود: علی رغم تکلیف اسناد توسعه ای برای مدیریت شهری تنظیم شده بود معماری مبتنی بر معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی در دستور کار است. محله ای در شهرری با معیار های ایرانی و شهرسازی طراحی کردیم و فضا های همگانی بر اساس معماری تاریخی شهرری شکل گرفتند.

وی اضافه نمود: اتفاقاتی در مورد حفظ فضای سبز تهران رخ داد. قلمرو عمومی در دره اسلام آباد یکی از این گزینه ها بوده و بنا است تا به رود دره جذاب تبدیل گردد که به دلیل رهاشدگی به معضل تبدیل شده بود. امروزه 80 درصد فضا این رود دره به صورت قلمرو عمومی طراحی شده است.

به گفته گلپایگانی دیگر هیچ پروانه ای خلاف ضوابط طرح تفصیلی در تهران صادر نمی گردد و مردم در بستر مطمئن فعالیت نمایند، زیرا کار اقتصادی در بستر غیر عادلانه باعث رانت و فراوری ثروت برای بعضی افراد می گردد. برای صدور پروانه از لحظه تشکیل پرونده تا دریافت پایانه کار تنها یکبار مراجعه برای شناسایی انجام می گردد و پس از آن کل اقدامات به صورت سیستمی انجام می گردد.

تا مناسب سازی راستاها، فاصله داریم

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: مناسب سازی با سرعت بیشتری در حال اجرا است و در این دوره مناسب سازی راستاها، بوستان ها، ایستگاه های مترو، میادین میوه و تره بار، استگاه های اتوبوس و... اتفاق افتاده است البته تهران تا رسیدن به شهر مناسب برای همه فاصلهٔ بسیاری دارد.

طرح شناسایی گود ها

گلپایگانی با بیان اینکه ارتقا تاب آوری اهمیت داشته است، گفت: پروانه بهسازی لرزه ای با یاری مرکز تحقیقات و مدیریت بحران شهر تهران در دستور کار نهاده شده است.

گلپایگانی اضافه نمود: طرح شناسایی گود های رها شده تدوین شده اخطار هایی صادر شده است و با حکم دستگاه قضایی تعدادی از گود های پر خطر را پر کردیم و این راستا همچنان ادامه دارد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: تهیه طرح تفصیلی ویژه محدوده تاریخی شهر تهران شامل منطقه 12 و بخشی از منطقه 11 است که می تواند در ارتقا کیفیت محدوده تاریخی تهران مؤثر باشد.

وی اعلام کرد: گسل های شهر تهران را در لایه های طرح تفصیلی افزودیم و روی پهنه های گسلی محدودیت های در ساخت و ساز اعمال کردیم تا به تاب آوری شهر یاری کنیم. ساختمان سازی با رعایت ضوابط فنی و مهندسی در دستور کار نهاده شده است و امروز با جرات می گوییم در شهر تهران ساخت و ساز هیچ ساختمانی بدون مهاربند که برای مقاومت دیوار های جانبی است انجام نمی گردد.

نیروی شهربان برای کاهش تخلفات ساخت و ساز

گلپایگانی افزود: کاهش تخلفات ساختمان محور کلیدی بوده است. پس از سال ها و از زمانی که ماده 100 شهرداری ها تصویب شد و چند سال تبصره هفت این ماده را یعنی نظارت مأمور شهرداری را طی 30 سال گذشته نداشتیم و نظارت به مهندس ناظر داده شده بود که این امر تبعات زیادی داشت؛ اما خوشبختانه اقدام کلیدی صورت گرفت و چارچوب روشن و شفاف برای نظارت بر ساخت و ساز تبیین شد که از نیروی شهربان و شهرسازی منطقه تقسیم وظایف روشنی صورت گرفت که با بر طرف کردن اشکالات سیستمی مقدمات این کار فراهم شده و آمار تخلفات ساختمانی کمتر شده است.

جذابیت های گردشگری در دستور کار

او با اشاره به موضوعات گردشگری گفت: با توجه به محدودیت های اقتصادی شهرداری تهران افتتاح دریاچه هنر را در دستور کار داشتیم. ساختمان باغ هنر نواقصی داشتند و کامل کردیم. جذابیت های گردشگری عباس آباد در دستور نهاده شد و معطوف به جذابیت های بین المللی شد و انعقاد تفاهم نامه با مؤسسات گردشگری صورت گرفت تا از ظرفیت های فضا های فراوری شده استفاده گردد.

معاون شهردار تهران اضافه نمود: رویکرد محله محوری را هم مورد اهمیت قرار دادیم و سازمان نوسازی کل دیدگاه برنامه توسعه سوم شهر تهران را در نظر گرفت همچنین دفترچه ارزش مکانی املاک هم در نظر گرفته شده است و صدور پروانه هم طبق آن ارائه می گردد.

طرحی برای خیابان فدائیان اسلام

او در ادامه با اشاره به آخرین شرایط برطرف فریز خیابان فدائیان اسلام مطرح نمود: در سال 92 تا 93 طرحی برای آن تهیه شده است و این طرح در کمیسیون ماده 5 تصویب شده است و اجرای آن طرح با هماهنگی منطقه صورت گرفته و 17 مالک عمده دارد که آن ها باید در یک صندوق مشترک دارایی هایشان ارزیابی گردد و پس از اجرای طرح دارایی ها توزیع گردد. متاسفانه این امر در مرحله اجرا با مشکل روبرو شده است و درخواستشان این بود که به صورت جداگانه فعالیت گردد و با ستاد اجرای فرمان امام، بنیاد مستضعفان و سایر مالکین مصاحبه شده تا در چارچوب طرح تفصیلی مصوب طرح پیشنهادی را برای زمین های خود ارائه دهند و امیدوارم بتوانیم مسائل اجرا را کاهش دهیم.

عمدتاً آن افراد به دنبال ساخت مسکن هستند و به واسطه نگرانی از افزایش جمعیت تهران مورد استقبال نیست و بیشتر به دنبال فضای گردشگری هستیم که البته باید صرفه اقتصادی برای مالکین داشته باشد در حال حاضر دو راه طراحی هر پروژه باز شده و دو تن از مالکین طرح ها را ارائه داده اند و در حال اجرا اقدامات صدور پروانه هستند و یکی از آن ها کار را آغاز نموده و دیگری طراحی هایش صورت گرفته و به مناقصه گذاشته شد و در حال اجرا فعالیت اجرایی است و فضا ها برای بازآفرینی محله باغ آذری است.

اولین خیابان کامل

گلپایگانی درباره آخرین شرایط خیابان کامل در تهران گفت: مجموعه ای از خیابان ها به عنوان خیابان کامل مورد آنالیز قرار دارند که معاونت شهرسازی با معاونت حمل و نقل در این رابطه هماهنگ شد و چند خیابان در دستور کار نهاده شده است. بحث خیابان ولیعصر یکی از اهداف و مقصد انجام این پروژه است. اتفاقات خوشایندی در خیابان ولیعصر در حال اجرا است که سازمان های مختلف شهرداری پای کار هستند و همه با هم کار را انجام می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1117

به "گلپایگانی: 8 هزار هکتار از زمین های پایتخت معین تکلیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلپایگانی: 8 هزار هکتار از زمین های پایتخت معین تکلیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید