آقای توکلی، شما چرا؟

به گزارش تور فرانسه، آقای احمد توکلی از جمله شخصیت ها یا چهره های سیاسی و مالی است که حضور در مسئولیت های مختلف از جمله دولت، مجلس و حالا مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه خود دارد. به واسطه همین حضور مستمر در مسئولیت ها می توان او را مصداق مدیران سرد و گرم چشیده یا اصطلاحاً استخوان خرد نموده نظام دانست و سر بزنگاه ها و بحران ها از اندوخته های آن ها بهره برد.

آقای توکلی، شما چرا؟

روزنامه ایران در ادامه نوشت: در حقیقت امثال آقای توکلی پا به سن گذاشته هایی هستند که می توانند راهنما و مشاور خوبی برای سیاستمداران یا مدیران جوان تر باشند. ایشان از جمله منتقدان سیاست های دولت روحانی است و به طرق مختلف هم انتقاد های خود را یا به صورت علنی یا خصوصی به دولتمردان انتقال داده است.

اشاره به این موارد در حقیقت مقدمه ای است برای بیان این نکته که به فراخور همین تجربیات و اندوخته های چند دهه ای و اینکه حالا جزو ریش سفیدان یک مجموعه سیاسی است، هم مسئولیت و هم انتظارات از ایشان بیشتر است و مصداق همان مثل معروف، در حکم خشت خام است در برابر آئینه جوان ترها.

او دیروز درباره طرح سؤال از رئیس جمهوری یک قدم هم به پیش تر گذاشته و گفته با استیضاح رئیس جمهوری بیشتر موافق است. به هر حال از چند نماینده شاید فاقد تجربیات سیاسی و دوراندیشی ها و حتی آگاه از ساز و کار های استیضاح و تأثیرات بیرونی بر آن چندان انتظاری نیست؛ آن ها تصور می نمایند در برابر شعار ها و وعده هایی که در ایام انتخابات داده اند یا برای آنکه مورد توجه بیشتر رسانه ها قرار گیرند، حالا باید متهمی پیدا نمایند و رگ های گردن را کلفت تر و اقدامات پر سر و صداتر را انتخاب نمایند.

خیلی هم حرجی بر آنان نیست که ندانند استیضاح رئیس جمهوری آن هم در سال آخر مسئولیت خود و در شرایطی که کشور درگیر یک مواجهه سخت داخلی و خارجی با بیماری کرونا و اعمال فشار های خارجی است، تصمیمی نیست که چند نماینده به تنهایی بگیرند و مجموعه نظام هم نسبت به آن موضعی نداشته باشد. بماند که اساساً کلید زدن چنین طرحی و تهیه امضا ها و اجرایی شدن آن چه بسا چند ماه به طول بینجامد و در صورتی که حتی پیروز هم بگردد تا انتخابات ریاست جمهوری، معاون اول همین رئیس جمهور باید عهده دار امور اجرایی کشور گردد. در حقیقت طرح استیضاح بجز همان شوآف های تبلیغاتی و یا رو کم کنی های سیاسی و جناحی تأثیر دیگری حداقل معطوف به آنچه دغدغه مدعیان است، ندارد.

حال چنانچه گفته شد بر نمایندگان کم تجربه حرجی نیست، اما همین مهم را نمی توان به چهره هایی مثل احمد توکلی هم تعمیم داد. اتفاقاً از امثال ایشان انتظار می رود که این قبیل موارد و بخصوص تبعات چنین ماجراجویی های پر هزینه را به جوان تر ها گوشزد نمایند. این انتظار در حقیقت معطوف به مسئولیت اجتماعی و سیاسی آقای توکلی است که شرایط موجود کشور را نه از زاویه رقابت های جناحی و انتخاباتی که از منظر مصلحت نظام و مردم ارزیابی نمایند.

پیش از این در سال 97 تعدادی از اعضای خبرگان رهبری در ملاقات با رهبر معظم انقلاب پیشنهاد داده بودند نهاد های زیرمجموعه ایشان بخشی از وظایف دولت را برعهده بگیرند و به تعبیر عزت الله ضرغامی یک دولت پنهانی شکل بگیرد، نهاد های زیر نظر رهبری از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام و... بیایند و کار های مالی دولت را برعهده بگیرند که رهبر انقلاب به جد با آن مخالفت کردند.

رهبر معظم انقلاب 22 مرداد 97 با تأکید بر اینکه همیشه از دولت ها حمایت نموده اند و از این دولت نیز حمایت می نمایند، تأکید کردند: هرکسی که اعلام کند ما به بن بست رسیده ایم، یا جاهل است و یا حرف او خائنانه است... آن ها که می گویند دولت باید برکنار گردد در نقشه دشمن نقش آفرین هستند. دولت باید سر کار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مسائل انجام دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 614

به "آقای توکلی، شما چرا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای توکلی، شما چرا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید