آمادگی برای ورود موج ششم کرونا، تائید نهایی واکسن های فخرا و رازی طی هفته آینده

به گزارش تور فرانسه، عین الهی با اشاره به شکننده بودن شرایط شیوع کرونا در کشور گفت که باید برای ورود پیک ششم آماده باشیم.

آمادگی برای ورود موج ششم کرونا، تائید نهایی واکسن های فخرا و رازی طی هفته آینده

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در برنامه نگاه یک در شبکه اول سیما حضور یافت و اظهار کرد: کرونا بیماری بسیار پیچیده ای است و به علت تغییرات مداوم باید همیشه آماده هر شرایطی باشیم. خوشبختانه با واکسیناسیون کرونا مردم را در برابر این ویروس ایمن می کنیم؛ متاسفانه در مرداد متاسفانه ما روزانه شاهد فوت 700 نفر بودیم و در ان ایام فقط 5 میلیون دوز واکسن تزریق نموده بودیم.

او در خصوص سیر صعودی واردات واکسن به کشور اظهار کرد: از وقتی مسئولیت را برعهده گرفتیم با همکاری تمام مسئولان مربوط و به ویژه رئیس جمهور و پیگیری های مستمر، حجم زیادی از واکسن وارد کشور شد، اما واردات واکسن به تنهایی کافی نیست و تزریق واکسن را نیز باید در نظر می گرفتیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تا کنون 80 میلیون دز واکسن تزریق شده است، گفت که هیچ چیزی جز حمایت مردم و همکاری آن نمی توانست به ما در این مورد یاری کند. واکسیناسیون توانست مقدار مرگ و میر بالای 700 نفر را به 100 نفر برساند و نجات حتی یک نفر از کرونا برای ما بسیار مهم است بعلاوه واکسیناسیون به کاهش مقدار بستری یاری شایانی کرد.

عین اللهی ادامه داد: شرایط فعلی کاملاً شنماینده است و باید برای ورود موج ششم به کشور آماده باشیم مردم هم باید علاوه بر توجه به مسئله واکسیناسیون همچنان بر رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی مداومت و تاکید داشته باشند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: به نوبه خود از مردمی که برای تزریق واکسن کرونا اقدام کردند تشکر می کنم خوشبختانه تا به امروز 76 درصد مردم یک دز و 40 درصد مردم دوز کامل واکسن را دریافت کردند؛ بنده از سایر هموطنانی که تا به امروز واکسن را دریافت ننموده اند تقاضا دارم که حتماً برای انجام واکسن اقدام نمایند، زیرا سلامتی آن ها برای ما بسیار ارزشمند است.

عین اللهی گفت: پاندمی کرونا به معنی حضور مداوم ویروس با تغییرات ژنتیکی متفاوت در سطح جهان است و به علت حجم وسیع ویروسی که در سطح جامعه وجود دارد، باید بر ایمن کردن بدن خودمان تمرکز داشته باشیم این ویروس تنها از راه تنفسی وارد بدن می گردد و حتماً باید با ماسک مانع ورود این ویروس به بدن شویم.

او ادامه داد: طبق آنالیز ها و تحقیقات ما بیشتر افرادی که تا به امروز بر اثر کرونا فوت کردند از بین افرادی هستند که واکسن را دریافت ننموده اند. خوشبختانه سال گذشته کادر درمان واکسینه شدند که تا قبل از واکسیناسیون آن ها 204 نفر از کادر درمان به شهادت رسیدند در حالی که سال جاری به تعداد انگشتان دست هم شهید سلامت نداشتیم و تصمیم داریم دز سوم را فعلا برای کادر سلامت و افراد با ریسک بالا و سالمندانی که مدت زمان زیادی از دریافت واکسن آن ها میگذرد تزریق کنیم.

وزیر بهداشت در خصوص ابهامات واکسیناسیون کرونا اظهار کرد: تا به امروز مطالعات زیادی در کشور ما و سایر کشور ها انجام گرفته و نتیجه همه این مطالعات نشان داده عوارض در افرادی که واکسن را دریافت نموده اند بسیار اندک است و فوت به علت دریافت واکسن اعلام نشده است باید توجه داشت ایمنی ناشی از واکسیناسیون پس از گذشته دو ماه در بدن افراد به وجود می آید و بلافاصله پس از دریافت یک دز واکسن نمی توانیم ادعا کنیم که فردی ایمنی کامل را به دست آورده است پس فوت هایی که پس از تزریق واکسن کرونا رخ می دهد ارتباطی با دریافت واکسن ندارد

عین اللهی گفت: فردی که در خصوص 5 درصدی بودن ایمنی یکی از واکسن های دریافتی اظهار نظر نموده بود صرفاً نتیجه اولیه تحقیقات را اظهار داشت در حالی که واکسن های دریافت شده جزو برترین واکسن های جهان هستند و ایمنی بالایی را ایجاد می نمایند هم چنین ابهاماتی که در خصوص قیمت های متفاوت واکسن های وارداتی و بی کیفیت بودن بعضی واکسن ها وجود دارد صحت ندارد و ناشی از شایعات فضای مجازی است.

او ادامه داد: برای تایید یک واکسن سه مرحله باید طی گردد و چیزی که سلامت واکسن را تایید می نماید مرحله دوم است مرحله سوم کارآزمایی نیز اثرگذاری واکسن را آنالیز می نماید و تمام واکسن های موجود تا به امروز مرحله دوم کارآزمایی را سپری نموده اند؛ پس از گذراندن آن مرحله است که مجوز تزریق واکسن صادر می گردد.

وزیر بهداشت در خصوص علت واردات واکسن با توجه به تعدد واکسن های داخلی اظهار کرد: در شرایط کنونی، زمان برای ما بسیار حائز اهمیت است و فرصت تامین شدن 160 میلیون دز واکسن را در داخل ایران نداریم. تمرکز اصلی ما نجات تک تک هموطنان از مرگ است و باید توجه داشت واکسن های داخلی دو مرحله آزمایشگاهی و صنعتی دارند؛ نمی توانیم صبر کنیم و زمان را از دست بدهیم تا واکسن های داخلی به تعداد مورد احتیاج ما برسد، زیرا مرحله آزمایشگاهی که زیر نظر وزارت بهداشت است با سرعت هرچه تمام تر انجام می گردد، اما نباید توقع داشت که مرحله صنعتی تامین واکسن نیز با همان سرعت پیش برود.

عین اللهی با اشاره به اینکه واکسن های داخلی تا به امروز به 14 میلیون دز رسیده اند، گفت: رسانه ملی و به ویژه خبرنگاران در عرصه روشنگری برای واکسیناسیون بسیار فعال بودند و روشنگری باید همچنان ادامه داشته باشد؛ ضروری است مجددا از مردم تشکر کنم، زیرا حضور آن ها باعث قوت قلب همکاران ما و به ویژه کادر درمان شد بعلاوه این همکاری و مشارکت مردمی منجر به کاهش تعداد بیمار و در نتیجه کاهش بار کاری کادر درمان در بیمارستان ها شده است.

عین اللهی اضافه کرد: در شرایطی که مسئله اجتماعی مطرح باشد نمی توان با واکسن برخورد اختیاری داشت به طور مثال اگر یک فرد مبتلا به کرونا وارد هواپیما بگردد می تواند تمام افراد را مبتلا کند و حتی اجتماع نیز فرد ناقل را نمی پذیرد. وزارت بهداشت مسئول واکسیناسیون است مردم نیز وظیفه خود را به درستی انجام می دهند.

او گفت: از ابتدای آغاز کرونا ما به صورت مداوم با محدودیت ها روبروه داشتیم و قصد داریم با انجام واکسیناسیون محدودیت ها را حذف کنیم. خروج و ورود به کشور باید حتماً با واکسیناسیون کنترل و آنالیز گردد و امروز تاکید ما بر کارت واکسیناسیون است.

وزیر بهداشت در خصوص ادعای یکی از مسئولان مبنی بر انجام 72 ساعت یکبار تست پی سی آر برای کارمندانی که واکسن نزده اند، گفت: این ادعا می تواند شخصی باشد و چنین مصوبه ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نشده است و چنین کاری شدنی نیست.

او اعلام کرد: عادی انگاری در شرایط فعلی بسیار خطرناک است، زیرا هنوز به هدف نهایی روبرو با کرونا نرسیده ایم و تنها 40 درصد افراد دز کامل واکسن را دریافت نموده اند بنابراین باید تا رسیدن به هدف اصلی صبوری و مداومت بر شیوه نامه های بهداشتی ادامه داشته باشیم.

عین الهی گفت: نظر ما در خصوص بازگشایی مدارس این است که آموزش و پرورش تنها در صورت تزریق بالای 70 درصد دز کامل واکسن به دانش آموزان می تواند تصمیمی برای بازگشایی مدارس داشته باشد که این هدف تا اواخر آبان عملی خواهد شد بعلاوه باید به این نکته توجه داشت که مقدار مرگ و میر در بچه ها بسیار کم است، اما خطر ناقل بودن بچه ها و در نتیجه مبتلا کردن خانواده هایشان را نیز باید مد نظر داشت.

وزیر بهداشت در خصوص واکسن برکت اظهار کرد: این واکسن یکی از پیروز ترین واکسن های جهان با کمترین عوارض ممکن است، اما متاسفانه به علت راه اندازی تنها یک خط فراوری، مقدار کافی از این واکسن در دسترس ما نیست؛ بسیاری از مطالعات اجرا شده حاکی از ایمنی بسیار بالای واکسن برکت است و امیدواریم فارغ از مسائل سیاسی واکسن برکت به یک واکسن بین المللی تبدیل گردد.

او در خصوص تعدد واکسن های داخلی اظهار کرد: به علت پلتفرم های متفاوت واکسن های موجود در جهان، ما نیز از واکسن هایی با ساختار های متفاوت در کشور بهره مند هستیم و با دسترسی به این تکنولوژی آینده کشور را بیمه خواهیم کرد بعلاوه واکسن فخرا و رازی هفته آینده تایید نهایی خواهند شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: هفته پیش حدود 40 هزار مجوز برای ورود کادر درمان صادر شد، اما همچنان با مسائلی مثل کمبود بودجه روبرو هستیم، در شرایط کنونی هم در شرایطی به سر می بریم که به علت بهبود شرایط کشور کادر درمان امکان استراحت بیشتری دارند، اما منکر کمبود نیروی کادر درمانی نیستیم.

عین اللهی در خصوص کمبود نیروی کادر درمان اضافه کرد: با تشکیل وزارت بهداشت با افزایش نیرو های پزشکی روبرو شدیم و به علت تمرکز و کیفیت آموزش از سال 1364 به بعد کلاس های درس از 500 نفر به 100 نفر کاهش پیدا کرد و تمرکز بر کیفیت تدریس مورد توجه نهاده شد؛ اکنون با رشدی منطقی در تربیت نیروی پزشکی روبرو هستیم. تعداد زیادی نیروی پرستار وجود دارد که به علت مسائل اقتصادی امکان استخدام آن ها وجود ندارد. بیکاری در تمام رشته ها یکی از مسائل رایج کشور ما بوده و یکی از اصلی ترین دلایل آن مسائل اقتصادی و کمبود بودجه است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: اکنون 220 بیمارستان در حال تکمیل داریم و وقتی این ها تکمیل بشوند نیروی انسانی نیز برای آن ها تامین خواهند شد، در شرایط کنونی هم نیرو های انسانی ما به میزان زیرساخت ها مشغول فعالیت هستند البته این قول را به همه مردم می دهم که در صورت ایجاد زیرساخت ها و مراکز درمانی نیرو های انسانی را نیز در کار مشغول به کار کنیم.

او اعلام کرد: در شرایط فعلی به نسبت ظرفیت، جذب نیرو را انجام داده ایم و باید توجه داشته باشیم پزشکی کشور ما قابل مقایسه با بسیاری از کشور های همجوار ما نیست و ما شاهد توریسم های درمانی به علت کیفیت بالای پزشکی ایران هستیم.

عین اللهی در خصوص بومی گزینی نیرو ها در منطقه ها محروم اظهار کرد: باید منطقه ها محروم مورد توجه قرار بگیرند و می توانیم با افزایش فعالیت نیرو های فارغ التحصیل در طرح، کمبود ها را رفع کنیم بعلاوه افزایش جذب نیرو های بهداشتی هر منطقه نیز جزو برنامه های آینده ما در وزارت بهداشت خواهد بود که به رفع کمبود کادر درمان در منطقه ها محروم یاری خواهد نمود.

او گفت: یکی از راهکار های اساسی برای حل مشکل مردم در عرصه بهداشت و درمان این است که بیماران به درستی شناسایی شوند و درمان های اولیه به موقع برای آن ها صورت بگیرد نظام ارجاع، پزشکی خانواده و پرونده الکترونیک 3 اصل مهم برای رفع مسائل بیماران در عرصه بهداشت و درمان است. ما این مسائل را در دستور کار خود داریم و امیدواریم همانطور که در مسئله واکسیناسیون پیروز بودیم در این حوزه نیز پیروز باشیم. در خصوص پرونده الکترونیک نیز زیرساخت مناسبی در وزارت بهداشت ایجاد شده است.

وزیر بهداشت اعلام کرد: یکی از کار های خوبی که در وزارت بهداشت اجرا شده تعیین شدن شناسه دارو در سامانه تیتک است و ما نیز این راستا را ادامه خواهیم داد، اما یکی از مسائل مملکت ما مصرف بی رویه دارو است. میانه نسخه ای که باید در جهان تجویز گردد یک و نیم است، اما در کشور ما این عدد سه قلم است؛ متأسفانه مردم ما معتقدند بیماری فقط با دارو درمان می گردد و این فرهنگ باید در بین مردم ما کمرنگ گردد که از پزشکان خود توقع تجویز دارو نداشته باشند، زیرا دارو تیغ دو لبه است و علاوه بر ایجاد سلامتی می تواند عوارض خطرناکی نیز داشته باشد.

او اضافه کرد: در پزشکی روش های غیردارویی در حال افزایش است. دومین تجارت جهان بعد از نفت از دارو است و این در حالی بوده که روش هایی مثل سلول درمانی و ژن تراپی می توانند بدون احتیاج به دارو بیماری های افراد را رفع کند؛ بعلاوه افراد باید توجه داشته باشند که با اصلاح سبک زندگی با توجه به رژیم غذایی مناسب نیز می توانند از ابتلا به بیماری های خطرناک و پرهزینه ای مثل دیابت و فشارخون جلوگیری نمایند و در نتیجه مصرف دارو را به حداقل ممکن برسانند.

عین اللهی گفت: در سلامت یک جامعه، وزارت بهداشت فقط یک وجه کار است و باید سایر عوامل مداخله گر نیز مورد آنالیز و اصلاح قرار بگیرند. به طور مثال روغن مصرفی و مواد غذایی مردم باید در سالم ترین حالت ممکن مصرف شوند که این موارد با مطلع کردن مردم به عهده رسانه هاست.

وزیر بهداشت گفت: می توان از روش های مجازی درمان برای منطقه ها محروم بهره گرفت و ما برنامه هایی نیز برای این موضوع در نظر داریم.

او در خصوص پیشگیری از تقابل طب سنتی و طب مدرن اظهار کرد: طب سنتی از دیرباز وجود داشته و باید مورد تحقیق و آنالیز قرار بگیرد و به شکل یک مجموعه علمی در بیاید تا بتوان با اطمینان به مردم معرفی کرد و در اختیارشان قرار داد؛ به صورت دانشگاهی این رشته را به شکل یک روش علمی قرار دادیم و دکترای طب سنتی را ایجاد کردیم. اکنون 8 دانشکده طب سنتی در کشور داریم که در آینده نیز افزایش خواهد داشت بعلاوه در منطقه ها مختلف کشور گیاهان دارویی کشت می شوند و با توجه به قابلیت های طب سنتی و در کنار طب مدرن از آن بهره گیری خواهیم داشت.

عین اللهی در خصوص پرداخت معوقات گفت: در دو ماهی که سر کار آمده ایم، مسئله معوقات و مطالبات کادر درمان در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردیم و در حال حاضر حدود 1500 میلیارد تومان بودجه برای این کار تخصیص داده ایم که تا کنون به بعضی از ارگان ها پرداخت شده و در حال توزیع است؛ امیدواریم دیگر تعویقی در این مورد نداشته باشد.

وزیر بهداشت در خصوص اقتصادیات پزشکان اظهار کرد: پزشکان نسبت به سایر اقشار مملکت بهتر اقتصادیات را پرداخت می نمایند. امیدواریم اداره اقتصادیات به گونه ای عمل کند که همه اقتصادیات را پرداخت نمایند اجرای مسئله اقتصادیات به عهده وزارت خانه ما نیست و ما تمرکز بر این مسئله داریم که اقتصادیات باید عادلانه و به موقع پرداخت گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1399

به "آمادگی برای ورود موج ششم کرونا، تائید نهایی واکسن های فخرا و رازی طی هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی برای ورود موج ششم کرونا، تائید نهایی واکسن های فخرا و رازی طی هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید