آیا چیزی به نام سالم ترین رژیم غذایی وجود خارجی دارد؟

به گزارش تور فرانسه، اگر در پی رژیم غذایی سالم تر باشید، حتما به اطلاعات متناقض و اغلب گمراه کننده در رسانه های اجتماعی برخورده اید.

آیا چیزی به نام سالم ترین رژیم غذایی وجود خارجی دارد؟

به گزارش راهنماتو؛ کت بنسون، متخصص علوم تغذیه، می گوید: سالم ترین سبک غذا خوردن کم ترین تأکید را روی رژیم و بیش ترین تأکید را روی سلامت کلی بدن دارد. رژیم سالم، رژیمی با ماهیت منعطف و غنی از مواد مغذی است و به شما اجازه می دهد که غذا هایی که از آن لذت می برید را مصرف کنید.

بنسون می گوید، قطعا بعضی از رژیم های غذایی نام دار توانسته اند سلامتی افراد را بهبود ببخشند، اما این بهبود فقط ناشی از رژیم غذایی نبوده است. بهبود در زندگی ناشی از مولفه های اصلی سبک زندگی سالم است.

سبک زندگی می تواند درباره آگاهانه تر برخورد کردن با غذا های دردسترس، آشپزی در خانه یا کاهش مصرف غذا های فراوری شده باشد. مثلا رژیم مدیترانه ای، 6 سال متوالی به عنوان برترین سبک غذایی معرفی شده است. معین شده که این رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در زنان تا 24 درصد کاهش دهد و مبتنی بر غذا های گیاهی مثل لوبیا، آجیل ها، غلات، غذا های دریایی و مرغ بدون چربی است و تمرکزش بروی چربی اشباع نشده است.

اما تک تک غذا هایی که در رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می شوند خودشان دارای ارزش غذایی بالایی هستند. مثلا گوشتی که 90 درصد بدون چربی است، سبزی و میوه زیاد و چربی های غیراشباع ضروری همگی از مواد مفید برای بدن هستند؛ بنابراین شما می توانید با گردهم آوردن مواد غذایی مورد علاقه تان رژیم غذایی سالم و منحصربه فرد خودتان را درست کنید.

چطور رژیم غذایی منحصربه فرد و سالم خودم را بسازم؟

به سلامت روحی، روانی و اجتماعی به مقدار سلامت جسمی تان اهمیت بدهید. بنسون پیشنهاد می دهد که روی غذا هایی تمرکز کنید که در شما برترین احساس را ایجاد می نمایند. با پاسخ به پرسش های زیر آغاز کنید:

کنجکاو باشید: از خودتان بپرسید که این ماده غذایی چه خدمتی قرار است به بدن من بکند؟ چه بافت یا مزه ای را دوست دارم تجربه کنم؟

دلسوز باشید:

گاهی خلاف فرهنگ غذایی مرسوم عمل کردن حس عجیب وغریب بودن می دهد. بنسون می گوید باید در فکر تان این جمله را داشته باشید که هیچ اشتباهی نمی کنید اگر برخلاف فرهنگ غذایی مرسوم غذا می خورید، شما کوشش می کنید یک فرهنگ غالب را در فکر تان شالوده شکنی می کنید.

بافت را در نظر بگیرید:

این غذا چطور قرار است در بافت یک روز به من خدمت کند؟ چطور می تواند باعث گردد که تمرکز من افزایش پیدا کند، انرژی بیش تری پیدا کنم، برای ورزش کردن انرژی بالاتری داشته باشم و بتوانم در کلاس های طولانی حاضر شوم؟

این ها را در فکر داشته باشید و از پیشنهاداتی که بنسون در ادامه می دهد بهره ببرید:

1. در رژیم غذایی در پی تنوع باشید

بنسون می گوید: ما نیازمند تنوع هستیم، بنابراین طیف گسترده ای از غذا ها می توانند به ما یاری نمایند تا نه تن ها مواد غذایی ماکرو و بزرگ مثل پروتئین و کربوهیدرات و چربی بلکه مواد غذایی میکرو و خرد مثل انواع ویتامین ها و مواد معدنی را نیز جذب کنیم.

سیب زمینی و لوبیا سرشار از پروتئین هستند. می توانید یک هفته لوبیای چشم بلبلی، هفته بعد لوبیای سفید و هفته بعد یک نوع لوبیای دیگر را امتحان کنید. قرار نیست که یکبار به فروشگاه بروید و برای کل ماه خرید کنید. تنوع یعنی هر هفته بتوانید به فروشگاه سر بزنید و برای همان هفته مواد غذایی لازم را بخرید.

2. آب کافی مصرف کنید

کارشناسان پیشنهاد می دهند نزدیک به 3 لیتر آب، هم به شکل آب خالص و هم در شکل میوه و سایر نوشیدنی ها، مصرف کنید. مصرف آب کافی یکی از مهم ترین بخش های برخورداری از رژیم غذایی سالم است، زیرا دمای بدن را در حالت تعادل نگه می دارد، مفاصل را نرم می نماید، از ستون فقرات و نسوج بدن محافظت می نماید و حتی می تواند از ایجاد بیماری های مزمن پیش گیری کند. کم آبی باعث خستگی، لرز، یبوست، گیجی، گرفتگی عضلات، سردرگمی، سردرد و سایر بیماری ها می گردد.

3. کم ترین مقدار از غذا های فراوری شده را مصرف کنید

غذای فراوری شده روی یک طیف واقع شده است. سر انتهایی طیف شامل غذا های فوق فراوری شده هستند که شامل مواد غذایی ای است که یا انرژی ندارند یا کم ترین مقدار انرژی را فراوری می نمایند و در سر دیگر طیف غذا های فراوی شده ای هستند که تقریبا وضعیتی طبیعی دارند. غذا های فوق فراوری شده با افزایش مرگ ناشی از انواعی از سرطان ها مرتبط هستند.

بنسون می گوید: واژه فراوری می تواند گیج نماینده باشد، زیرا یک کیسه اسفناج هم ممکن است غذای فراوری شده باشد؛ بنابراین نمی توان هر غذایی را صرفا به علت فراوری صورت گرفته روی آن حذف کرد ... بیش تر اوقات، غذاهی با کم ترین حد از فراوری سرشار از مواد مغذی متنوع هستند.

فقط یک رژیم غذایی سالم وجود ندارد

بنسون می گوید: در کل رویکرد یا همه یا هیچ را در خصوص رژیم غذایی تان نیز ترک کنید. اشکالی ندارد که گاهی صبحانه یک عدد دونات بخورید، ولی مطمئن شوید که کنارش منابعی از پروتئین هم دارید که انرژی تان را تأمین می نمایند.

معنایش این است که می توانید غذاهی محلی و فرهنگی تان از آسیا تا آمریکای لاتین و فرهنگ سیاهپوستان را هم در رژیم غذایی سالم بگنجانید. اصطلاح رایج غذای سالم گاهی اوقات غذای محلی و فرهنگی ای است که با آن بزرگ شده اید را منفور و بد جلوه می دهد و باعث می گردد افراد به خاطر مصرف این غذا ها احساس شرم و خجالت نمایند. باید ابعاد روانی و عاطفی معرفی غذای سالم مد نظر قرار گیرد.

بنسون: می توانید به رژیم غذایی مدیترانه ای غذا های فرهنگی را اضافه کنید و بر اساس پیشینه غذایی تان آن را تغییر دهید.

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که کم ترین محدودیت غذایی را ایجاد می نماید و به سلامت فیزیکی و روانی شما یاری می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1402 بروزرسانی: 28 شهریور 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1824

به "آیا چیزی به نام سالم ترین رژیم غذایی وجود خارجی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا چیزی به نام سالم ترین رژیم غذایی وجود خارجی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید