بانکداری که ابربدهکار بانکی است

به گزارش تور فرانسه، لیست منتشر شده ابربدهکاران بانکی نشان می دهد که فردی به نام محمد ضرابیه که از سهامداران بانک سامان است بانام شرکت های متعددی از بانک ملی تسهیلات گرفته و امروز جزو بدهکاران بزرگ این بانک است.

بانکداری که ابربدهکار بانکی است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بانک ملی در راستای اجرای سیاست های دولت سیزدهم و دستورات رییس جمهوری مبنی بر شفاف سازی عملکرد نظام بانکی کشور لیست ابربدهکاران خود را منتشر نموده است.

هرچند میزان بدهی آنها و تاریخ و علت اعطای تسهیلات به این بدهکاران معین نیست، اما شگفتی هایی در این لیست مشاهده می گردد که مخاطب را انگشت به دهان که می نماید.

برای نمونه در ردیف دوازدهمِ لیست ابربدهکاران بانک ملی نام محمد ضرابیه مشاهده می گردد که با تأسیس 6 شرکت متفاوت و با نام هر شرکت از بانک ملی تسهیلات کلان دریافت نموده است.

به نظر می رسد ثبت و تأسیس انواع شرکت های مختلف ترفندی است که بیشتر ابربدهکاران بانکی برای دست یابی به تسهیلات کلان بانکی به کار برده اند. شرکت هایی که ممکن است بیشترشان وجود خارجی نداشته و تنها نامی باشند بر روی کاغذپاره های بوروکراسی بانکی.

محمد ضرابیه جزو سهامداران بانک سامان است. خانواده ضرابیه جزو هیات مدیره بانک سامان هستند و حتی زمانی مدیر عاملی این بانک را هم در اختیار داشتند.

طبق جدول زیر محمد ضرابیه، ولی ضرابیه و احمدرضا ضرابیه سهامدار بانک سامان هستند. البته سهام شان روی کاغذ زیاد نیست ولی در عمل زیاد است. چون با نام شرکت های مختلف نیز سهام دار هستند. برای مثال شرکت پمپ سازی ایران هم سهامدار بانک سامان است و محمد ضرابیه رئیس هیات مدیره این شرکت است.

احمد ضرابیه هم رییس هیات مدیره شرکت ایده پردازان بازار سرمایه امین است. احمد رضا ضرابیه هم رییس هیات مدیره شرکت هلدینگ سرآمد است.

سوال این است که یک ابر بدهکار بانکی چطور می تواند بانک خصوصی داشته و به امر بانکداری مشغول باشد؟

سوال مهمتر اینکه آیا واقعاً چنین فردی نمی توانسته بدهی اش به بانک ملی را پرداخت کند؟ مگر می گردد که فردی بانک داشته باشد آن وقت نتواند بدهی خود به بانک دیگری را پرداخت کند؟اصلاً چرا باید از بانکی دیگر وام بگیرد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1593

به "بانکداری که ابربدهکار بانکی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانکداری که ابربدهکار بانکی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید