تصویر خردادی بازار مسکن بعد از حذف قیمت آگهی ها

به گزارش تور فرانسه، اولین برداشت از بازار مسکن شهر تهران بعد از20 روز که از حذف قیمت آگهی های فروش ملک می گذرد حاکی از آن است که سرعت رشد ماهیانه قیمت های پیشنهادی در خرداد ماه حدود 2 درصد نسبت به اردیبهشت کاهش یافته اما تعداد فایل های طرف عرضه افت نموده است.

تصویر خردادی بازار مسکن بعد از حذف قیمت آگهی ها

جهت دریافت خدمات نحوه ساخت آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، دومین مرحله از تغییرات قیمتی در بازار مسکن البته به شکل محدود در حال اجرا است. آنالیز های میدانی و همچنین آمارهای غیررسمی از بازار مسکن شهر تهران در 12 روز ابتدای خرداد ماه نشان می دهد سرعت رشد ماهیانه قیمت حدود 2 درصد کاهش یافته اما در سه منطقه 1، 7 و 8 که جزو نقاط پرمعامله محسوب نمی شوند تغییرات قیمت های پیشنهادی محسوس بوده است؛ زیرا گروهی از مالکان نسبت به بروز رسانی قیمتها در خرداد ماه اقدام نموده اند.

با وجود آنکه رشد 11 درصدی ماهیانه قیمت که در اردیبهشت رخ داد کند شده، اما به دلیل انتظارات تورمی و همچنین امتناع مالکان از فروش در شرایط کنونی، حجم فایل های عرضه شده به بازار مسکن به طور محسوسی کاهش یافته است. گروهی از فروشندگان تحت تاثیر برداشتن قیمت از آگهی های سایت های اینترنتی، به زعم خود شرایط کنونی را ابهام آلود می دانند و تا زمان برداشته شدن این محدودیت فروش را به حالت تعلیق در آورده اند.

روز 21 اردیبهشت ماه، با دستور ضابط قضایی، سایتهای اینترنتی از درج قیمت مسکن منع شدند. در این بین گروهی از سفته بازان که مهم ترین ابزار خود را برای نوسان گیری از دست داده اند، شرایط را ابهام آلود عنوان می نمایند. برخی سایت ها نیز به ابهام کنونی دامن می زنند. به طور مثال یکی از سایت های معروف، شرایط فعلی را به نوعی تحمیلی دانسته که به شفافیت بازار مسکن خدشه وارد نموده است.

رقابت منفی مالکان در سایت های اینترنتی

با این حال رئیس اتحادیه مشاوران املاک، عامل اصلی التهابات بازار مسکن را درج قیمت به شکل بی حساب و کتاب در سایت های اینترنتی می داند. مصطفی قلی خسروی ضمن تشکر از پلیس فتا برای برداشتن قیمت از آگهی های ملکی به خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه هر فردی در هر نقطه از کشور می تواند یک آگهی ثبت کند، رقابت منفی در بازار مسکن ایجاد شده است. به طور مثال یک نفر خانه خود را متری 15 میلیون تومان آگهی می نماید، همسایه او که تا قبل از آن با قیمت متری 13 میلیون تومان قصد فروش داشت نرخ جدید را 17 میلیون تومان ثبت می نماید. نفر دیگری در کوچه پایینی ولو این که قصد فروش خانه خود را هم نداشته باشد یک آگهی به مبلغ 18 میلیون تومان در هر متر مربع به ثبت می رساند. این شرایط هرج و مرج ادامه می یابد و قیمت ها به طور اسمی افزایش پیدا میکند.

معاون وزیر: فعلا درج قیمت ممنوع!

چند روز قبل نیز معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگویی اظهار کرد: تا برطرف التهاب بازار مسکن، اجازه درج قیمت در آگهی های اینترنتی را نمی دهیم.

محمود محمودزاده گفت: مجموعه و گروه ذی نفع در سایت های اینترنتی نسبت به درج قیمت های غیرواقعی اقدام نموده اند و تا زمانی که بازار مسکن به آرامش نرسد اجازه درج قیمت ها را نخواهیم داد.

وی درباره نقش سایت های اینترنتی اجاره و فروش املاک در التهاب بازار مسکن تاکید نمود: عده ای به دنبال التهاب در بازار مسکن و جریان سازی هستند که تمام این قیمت ها هم کاذب است و اساسا با این قیمت ها معاملاتی هم صورت نمی گیرد. از این رو حذف قیمت از سایت های اینترنتی در معاملات مسکن چه در بخش اجاره و چه فروش تصمیم نظام است تا بتوان این بازار کاذب را مدیریت کرد.

از سوی دیگر آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی در اردیبهشت ماه 1399 ارائه شد حاکی از آن است که بازار تقریباً به طور کامل در قبضه سفته بازان و سرمایه گذاران واقع شده است. مصداق این موضوع آن است که در ارزانترین منطقه تهران فقط دو درصد معاملات انجام می گردد و در 7 منطقه ارزان قیمت که در کانال میانگین زیر 10 میلیون تومان در هر متر مربع قرار دارند صرفاً 15 درصد معاملات اجرا شده است.

به گزارش خبرنگاران، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه 1399 به 16 میلیون و 970 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل 11 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 33.9 درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز 11 هزار و 310 فقره بود که نسبت به فروردین سال جاری 809 درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارسال 6.7 درصد کاهش یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 476

به "تصویر خردادی بازار مسکن بعد از حذف قیمت آگهی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر خردادی بازار مسکن بعد از حذف قیمت آگهی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید