تولید دستگاه متراکم کننده صنعت نفت و گاز با فناوری بومی

به گزارش تور فرانسه، متراکم کننده دستگاهی است که در صنایع نفت و گاز برای فشرده سازی میعانات و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید دستگاه متراکم کننده صنعت نفت و گاز با فناوری بومی

به گزارش سرویس علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا ناصری عضو هیات مدیره شرکت کاوش صنعت توس، که متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا را تولید کرده است، توضیح داد: دستگاه متراکم کننده می تواند برای فشرده کردن سیالات به کار رود. در برخی دستگاه ها و ماشین آلات، متراکم کننده ها وسایلی هستند که از طریق آن ها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می شود.

از متراکم کننده ها برای فشرده کردن گازها استفاده می شود. در حقیقت متراکم کننده ها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی فراوان، سیال را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می شود نیز افزایش می یابد. معمولا گاز پر فشار خروجی از متراکم کننده ها را از یک سیستم خنک کننده عبور می دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی بازشود.

تبدیل انرژی جنبشی به فشار استاتیک

از جمله ویژگی های کمپرسور گریز از مرکز یا سانتریفیوژ، جریان رانش شعاعی آن است. هوا با استفاده از پره های شعاعی وارد مرکز پروانه دواری می شود و از طریق نیروهای گریز از مرکز به سوی محیط پروانه دوار به بیرون پرتاب می شود. قبل از این که هوا به مرکز پروانه دوار بعدی رانده شود، از یک پخش کننده و یک محفظه حلزونی عبور می کند که در این محفظه انرژی جنبشی به فشار استاتیک تبدیل می شود.

دستیابی به ظرفیت های بالا تا 35 هزار کیلو وات، توجیه اقتصادی در استفاده از محرک های جایگزین الکتروموتور، بازدهی بالا در بارهای موقتی که به سیکل اعمال می شود، کاهش نویز و ارتعاش دستگاه به علت حرکت یکنواخت گاز از جمله مزایای متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالاست.

همچنین متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا مطلوب برای صنایعی است که نیاز به مقدار ثابتی از فشار با حجم بالا دارند. ساختار فشرده و سبک تر به نسبت ظرفیت تولید در مقایسه با سایر کمپرسورها نظیر پیستونی و اسکرو، کاهش مصرف انرژی به نسبت ظرفیت تولید در مقایسه با سایر کمپرسورها نظیر پیستونی و اسکرو، قابلیت اطمینان بالاتر و هزینه نگهداری پایین تر به علت تعداد پایین قطعات و تعداد کمتر قطعات درگیر با یکدیگر، دوره تعمیرات بلند مدت، مقاومت بالاتر نسبت به عوامل محیطی نظیر گرد و غبار، تامین هوای فشرده 100 درصد عاری از روغن، توانایی کار با گستره وسیعی از سیال های قابل تراکم نظیر هلیوم، زنون، اکسیژن و نیتروژن مایع نیز از مزیت های دستگاه است.

صرفه جویی ارزی

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که تولید متراکم کننده سانتریفیوژ پرفشار سرعت بالا، مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شده است، گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان مشخصا می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، در صرفه جویی ارزی نیز نقش بسزایی ایجاد کند.

ایجاد حدود 50 فرصت شغلی نیز از جمله مهم ترین دست آوردهای توجه به تولید داخل و محصولات دانش بنیان بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1607

به "تولید دستگاه متراکم کننده صنعت نفت و گاز با فناوری بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید دستگاه متراکم کننده صنعت نفت و گاز با فناوری بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید