دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران، عیسی زارع پور صبح امروز (سه شنبه 29 شهریورماه) در صحن علنی مجلس با ارائه گزارشی به نمایندگان گفت: اگر بخواهیم دولت را چابک و کارآمد کنیم و زمینه فساد را از بین ببریم چاره ای نداریم جز آنکه به سمت الکترونیکی کردن دولت برویم. این موضوع یکی از مسائل مهمی است که رئیس جمهور به صورت هفتگی آن را پیگیری می نماید و بر تحقق آن تأکید دارد.

دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

وی توضیح داد: علیرغم تمام کوشش هایی که انجام شده در حال حاضر شرایط مطلوبی در زمینه الکترونیکی شدن نداریم. براساس آخرین آمار، شاخصی که مقدار الکترونیکی شدن و استقبال مردم از این خدمات را نشان می دهد، برای کشور ما رتبه 89 است؛ بعلاوه شاخص دیگری که مقدار مشارکت الکترونیکی را بیان می نماید برای کشور ما رتبه 118 است.

زارع پور گفت: وعده من در شروع کار این بود که این شاخص ها در طی 4 سال دست کم 30 پله ارتقا داده گردد. البته این کاری نیست که صرفاً وزارت ارتباطات انجام دهد. بلکه همه ارکان دولت باید در رقم خوردن این اتفاق بزرگ همراهی نمایند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: از سال گذشته اقدامات زیادی در راستای تحقق دولت الکترونیک انجام شده است. البته با بند و تبصره 7 که در مجلس مصوب شد، این کار صورت عملیاتی تر و اجرایی تری به خود گرفته است. چنانچه همه دستگاه ها مکلف شدند در سال دوم دولت اقدامات ویژه ای در این زمینه انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه در پی راه اندازی دولت هوشمند هستیم، گفت: تفاوت دولت هوشمند و الکترونیک در آن است که در دولت الکترونیک می توان همین فرآیندهای معمول را به صورت غیرحضوری انجام داد اما باید همان فرآیند سابق طی گردد و همان مدارک ارسال گردد اما در دولت هوشمند در پی آن هستیم همه بخش های دولت به هم متصل و لینک شوند و اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

زارع پور ادامه داد: دستگاه ها مبتنی بر اطلاعاتی که از مردم وجود دارد بتوانند به امور رسیدگی نمایند. برای مثال اگر مدرک کارشناسی لازم باشد با ثبت کد ملی بتوان به مدرک دسترسی پیدا کرد و نیازی به ارسال و یا ارائه اصل مدرک وجود نداشته باشد. در این شیوه با استعلام گرفتن از دستگاه های مربوطه همه اطلاعاتی که از مردم در دستگاه های اجرایی وجود دارد، بدون مراجعه حضوری و ارسال مدرک می توان در هر ساعت از شبانه روز خدمات دریافت کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان نمود: در راستای اجرا و تحقق این تکلیف قانونی که هدف آن تحقق دولت الکترونیک است از ابتدای کار دستورالعمل نحوه راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها را در دستور کار قرار دادیم و آن را به تصویب رساندیم که در اردیبهشت ماه نهایی و ابلاغ شد. بر اساس جز 4 بند و مکلف شدیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را راه اندازی کنیم و پنجره های دستگاه ها به آن متصل شدند تا در نهایت مردم از یک طریق بتوانند به خدمات الکترونیک دسترسی داشته باشند.

وی اعلام کرد: این تکلیف قرار بود دی ماه انجام گردد اما در اردیبهشت یعنی هشت ماه زودتر از موعد آن را به انجام رساندیم. این پنجره راه اندازی شده و امکانات بسیار خوبی ارائه می دهد.

زارع پور توضیح داد: یکی از اقدامات مهمی که درباره پنجره واحد رخ داده این است که همه دستگاه ها می توانند به راحتی به این پنجره واحد متصل شوند و مردم با یک بار احراز هویت به تمام خدمات الکترونیکی دولت دسترسی خواهند داشت. در همین مدت کوتاه بیش از پنج میلیون نفر با احراز هویت از این سامانه استفاده نموده اند.

تکمیل می گردد...

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 شهریور 1401 بروزرسانی: 31 شهریور 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1672

به "دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید