راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور

به گزارش تور فرانسه، 11 مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور راه اندازی شد تا علاوه بر تربیت متخصصان، تولید محصولات فناورانه این حوزه رونق گیرد.

راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشی بین رشته ای است که اعتلا و رشد آن نیاز به همکاری متخصصان رشته های گوناگون دارد. بنابراین محققان از حوزه های مختلف از متخصصان بالینی گرفته تا داروسازان، متخصصان علوم پایه پزشکی، مهندسان فنی و مهندسی بافت باید دور هم جمع شوند تا تحقیقات انجام شود.

در این راستا مراکز جامع علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی شدند تا شاهد تجمیع ظرفیت های علمی، نیروی انسانی و تجهیزات فنی و آزمایشگاهی باشیم. ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری از این حرکت حمایت کرد.

این مراکز با حمایت ستاد و مشارکت دانشگاه های مادر وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت در برخی کلان منطقه ها ایجاد شده اند و به نام یکی از مهمترین ساختارهای منطقه ای توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی فعالیت می کنند. تاسیس مراکز جامع علاوه بر اینکه منجر به رشد علم می شود به افزایش اشتغال متخصصان و دانش آموختگان رشته ها مرتبط می انجامد. در حال حاضر 11 مرکز جامع در کشور فعال هستند.

مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تبریز در سال 1395 و شیراز در سال1396 با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری راه اندازی شدند. همچنین در سال های 1397 تا اسفند ماه 1399 دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، یزد، مشهد، ایران، کرمانشاه و پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس تحت حمایت مادی و معنوی ستاد برای راه اندازی و تجهیز مرکز جامع قرار گرفتند.

همچنین دانشگاه صنعتی شریف هم با تامین زیرساخت های لازم و با توجه به پتانسیل های موجود در دانشگاه برای راه اندازی این مرکز توانست از حمایت های ستاد بهره مند شود.

طبق توافق نامه تاسیس این مراکز بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه های علوم پزشکی، قرار است ظرف مدت 3 سال، حداقل پنج دانش آموخته دکتری تخصصی و پسا دکترا مبتنی بر مأموریت منطقه ای تعیین شده برای مرکز پذیرش و تربیت شوند. همچنین 3 محصول دانش بنیان و 3 خدمت بالینی مبتنی بر سلول های بنیادی تولید شوند به نحوی که تاییدیه های لازم را از سازمان غذا و دارو یا معاونت درمان وزارت بهداشت اخذ کنند.

این مراکز همچنین متعهدند، برای جلب مشارکت صنایع دارویی برای همکاری و سرمایه گذاری دو جانبه در تولید، بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان تولید شده گام بردارند و با شبکه سلول های بنیادی ایجاد شده از طریق ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی همکاری مستمر داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1313

به "راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید