ورود بی سروصدا به پیک ششم کرونا

به گزارش تور فرانسه، دوباره موج بیماری و یک پیک دیگر با افزایش دو برابری آمار ابتلا و 2.5 برابری مراجعات سرپایی؛ اما این بار بی سروصداتر از همواره. بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، به استناد همین آمارها، از شروع رسمی پیک ششم اطلاع داد.

ورود بی سروصدا به پیک ششم کرونا

به گزارش خبرنگاران، روزنامه همشهری در ادامه نوشت: حالا در این شرایط بار دیگر رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده درست از ماسک، تزریق دوز سوم واکسن و تکمیل واکسیناسیون در اولویت نهاده شد. در این شرایط، رنگ بندی کرونایی کشور هم به سرعت در حال تغییر است. به طوری که در کمتر از یک هفته شهرهای قرمز و نارنجی به نقشه ماسک برگشتند. قم و کاشان به شهرهای قرمز یعنی فردوس، ابرکوه، اردکان، خاتم و مهریز اضافه شدند و 39 شهر از جمله تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرمان، خرم آباد، اراک، یزد و بندرعباس هم در جمع نارنجی ها نهاده شدند. تعداد شهرهای زرد هم از چهارشنبه هفته گذشته تا دیروز از 114 به 217 شهر رسیده و شهرهای آبی هم از 325 به 181 شهر کاهش پیدا نموده اند. حالا به گفته کارشناسان حوزه بهداشت و درمان با توجه به شیب صعودی پرسرعت اپیدمی واریانت امیکرون، احتمالا دو تا سه هفته دیگر، رکورد موارد ابتلا و بستری در کشور زده خواهد شد اما نگرانی اصلی الگوی بیماری در کشورهایی است که تقریبا یک ماه زودتر از ایران درگیر امیکرون شده اند. آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا، آلمان، نروژ، دانمارک و ... به قله بیماری رسیده اند و شیب صعودی آنها متوقف شده اما چند هفته ای است که در همان شرایط مانده و هنوز مواردی از کاهش بیماری در این کشورها دیده نمی گردد. البته آمار مرگ در این کشورها به جز آمریکا صعودی نیست و علت افزایش موارد فوتی در آمریکا هم جمعیت زیاد واکسینه نشده در این کشور اعلام می گردد. این مسئله حاکی از آن است که در ایران هم احتمالا تا اواخر بهمن بیماری به قله می رسد و در اسفند شرایطی مشابه دیگر کشورها رقم خواهد خورد. بنابراین نمی توان به این زودی ها انتظار فروکش کردن بیماری را داشت.

تفاوت پیک امیکرون با پیک های گذشته

بر اساس اعلام متخصصان نظام سلامت، پیشگیری از فرایند انفجاری کرونا با سویه امیکرون این بار نیازمند حذف ساده انگاری ها نسبت به بیماری و اعمال محدودیت در تجمعاتی است که خود کانون شیوع بیماری اند. حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام این موضوع به همشهری می گوید: با توجه به فرایند آتشفشانی اپیدمی کرونا با واریانت امیکرون پیش بینی ما این است که بین دو تا چهار هفته آینده به سرعت با خیز بالای ابتلا روبرو شویم.

او در پاسخ به این سؤال که پیک امیکرون چه تفاوت هایی با پیک های قبلی خواهد داشت، شرح داد: شواهد علمی نشان می دهد به ظاهر مقدار کشندگی امیکرون نسبت به سویه دلتا کمتر است اما محققان ژاپنی اعلام نموده اند که امیکرون نسبت به سایر سویه های کووید-19 ماندگاری بیشتری روی پلاستیک و پوست دارد. از سوی دیگر مطالعه آزمایشگاهی آنها نشان داده که سویه تازه کرونا دارای بالاترین ثبات محیطی است و این پایداری بالا احتمالا موجب شده که امیکرون به سرعت جایگزین دلتا گردد و توسعه پیدا کند. علاوه بر این به علت وجود فراوانی نسبی افراد مبتلای بدون علامت که آزادانه در جامعه گردش می نمایند، بعلاوه مقاومت بیشتر در مقابل واکسن ها و تا حدودی آزمایش گریز بودن امیکرون به نظر می رسد که مدیریت اپیدمی فعلی می تواند بسیار دشوارتر از پیک های قبلی باشد.

به گفته سوری نمونه های آزمایش شده امیکرون در آزمایشگاه ژاپن نشان داده که این سویه به طور میانه روی پلاستیک 193.5 ساعت (کمی بیشتر از هشت روز) زنده می ماند. پیش از این زنده ماندن سویه کلاسیک کرونا روی پلاستیک 56 ساعت، برای آلفا 191.3 ساعت، برای بتا 156.6 ساعت، برای گاما 59.3 ساعت و برای دلتا 114 ساعت بود. بقای امیکرون روی پوست هم به طور میانه 21.1 ساعت است که این عدد برای سویه کلاسیک 8.6 ساعت، برای آلفا 19.6 ساعت، برای بتا 19.1 ساعت، برای گاما 11 ساعت و برای دلتا 16.8 ساعت بود. البته تمام سویه ها پس از قرارگرفتن در معرض مواد ضدعفونی نماینده دست مبتنی بر الکل به مدت 15ثانیه غیر فعال شدند: بر اساس مطالعات فوق همچنان واکسیناسیون کامل یکی از راه های مؤثر برای مقابله با اپیدمی کروناست اما در خصوص امیکرون علاوه بر واکسیناسیون، بهداشت دست (شست وشوی مداوم و استفاده از مواد ضدعفونی نماینده)، استفاده از ماسک مناسب و رعایت فاصله فیزیکی می تواند نقش بسیار مهم تری در کنترل پیک ششم داشته باشد و ضروری است که در مقطع زمانی کنونی مردم و متولیان حوزه بهداشت و درمان به شدت از ساده انگاری پرهیز نمایند.

امیکرون سرماخوردگی نیست

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی مقابله با کرونا وزارت بهداشت هم به نکته جالب دیگری درباره امیکرون اشاره می نماید و می گوید: این تصور ساده انگارانه در جامعه شکل گرفته که امیکرون مشابه یک سرماخوردگی ساده است. مردم باید بدانند که سویه تازه هم کروناویروس است که بیشترین درگیری را در سیستم تنفسی فوقانی ایجاد می نماید اما به این معنا نیست که منجر به درگیری سیستم تنفسی تحتانی و ریه در فرد بیمار نمی گردد.

به گفته جماعتی، امیکرون می تواند منجر به واکنش التهابی شدید در کل سیستم تنفسی و کاهش اکسیژن گردد: با ابتلا به امیکرون هم افراد در بخش های عادی و آی سی یو بستری می شوند و نباید ساده انگاری در این باره وجود داشته باشد. البته مرگ ناشی از امیکرون با توجه به ایمنی و واکسیناسیون نسبت به سویه های قبلی کمتر است اما به معنای صفرشدن مرگ نیست.

او با تأکید بر این که شرایط کنونی شیوع بیماری از چند هفته قبل پیش بینی شده بود، می گوید: قدرت انتقال بیماری در سویه دلتا 2.5 تا 3 بود و این عدد در امیکرون به 10 رسیده است. به علاوه این که زمان دو برابر شدن و تکثیر بیماری در سویه تازه هم حدود 1.5 تا 3 روز است و این مسئله چالشی بزرگ در ردیابی بیماران تازه یا افراد در تماس با بیماران به شمار می رود.

جماعتی درباره ویژگی پیک امیکرون هم شرحاتی می دهد: در این سویه طی دو تا سه هفته به اوج و قله بیماری می رسیم اما چند هفته در اوج بیماری می مانیم و پس از آن سیر نزولی بیماری شروع می گردد. این تجربه ای است که در کشورهای دیگر دنیا اتفاق افتاده است. نکته دیگر این که بیشترین مبتلایان به امیکرون در دهه دوم و چهارم سنی خود هستند و البته بچه ها و افراد زیر 18سال 30درصد بیشتر از سویه های دیگر گرفتار امیکرون شده اند. سرایت زایی بسیار بالای ویروس هم باعث شده که تعداد بیماران به سرعت افزایش پیدا کند و در یک هفته شهرهای آبی و زرد، قرمز و نارنجی شدند.

بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی با وجود قرارگرفتن در قله بیماری و شرایط نسبتا باثبات در آمار ابتلا اما هنوز فرایند نزولی را شروع ننموده و به نظر می رسد که در تله بیماری گرفتار شده اند. جماعتی درباره این که چه زمانی می توان انتظار شروع شیب نزولی بیماری را داشت، می گوید: بیشتر کشورها در چنین شرایطی اند و این مسئله وابسته به ایمنی جمعی در جامعه است؛ بعلاوه ناشی از ابتلا و بهبودی افراد و مقدار واکسیناسیون. این سیر نزولی آرام آرام شروع خواهد شد. احتمالا در ایران هم اواخر بهمن در قله بیماری خواهیم بود و شرایط ثبات را در اسفند تجربه خواهیم کرد. البته نمی توان گفت که در تله بیماری گرفتار می شویم اما تعداد بستری و موارد ابتلا بیش از سویه های قبلی است. نکته خوب این است که شدت بیماری و مرگ در سویه امیکرون با توجه به مطالعات و الگوی دیگر کشورها تا به امروز کمتر از دلتا بوده و پیش بینی متخصصان در ایران هم این است که تعداد مرگ ومیر در اوج پیک ششم کمتر از 100 تا 150 نفر در روز باشد.

به گفته جماعتی توصیه کمیته علمی با توجه به موج انفجاری کرونا و شروع پیک ششم، ایجاد محدودیت در اماکن پرتجمع است: البته این محدودیت ها باید بر اساس شرایط مالی و اجتماعی جامعه از سوی وزارت کشور در نظر گرفته گردد اما مسئله مهم اینجاست که هنوز بیشتر افراد دوز سوم واکسن را تزریق ننموده اند و با دو دوز واکسن ایمنی افراد در مقابل امیکرون چندان مورد توجه نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1578

به "ورود بی سروصدا به پیک ششم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود بی سروصدا به پیک ششم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید