راه های مناسب نگهداری داروها در خانه

به گزارش تور فرانسه، حتما برای شما هم پیش آمده که پس از مراجعه به پزشک و مصرف داروی تجویز شده مقداری از دارو باقی بماند و بخواهیم از آن نگهداری کنید، یا طی دوره درمان باشید و ندانید شرایط درست نگهداری داروی تجویز شده چگونه است.

راه های مناسب نگهداری داروها در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو نکات مهم نگهداری دارو در منزل به توضیح زیر است:

- برای نگهداری داروها در منزل حتما به شرایط نگهداری دارو مندرج در روی جعبه یا برچسب دارو و یا بروشور داخل جعبه دارویی دقت کنید.

- سوالات خود در خصوص نحوه نگهداری دارو را از داروساز بپرسید.

- تعداد داروهایی که باید در یخچال نگهداری شوند اندک است . هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید.

- نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهایی که یخچالی هستند ضروری و مناسب است. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و باعث می گردد دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب گردد.

- در منزل از نگهداری داروهایی که برچسب ندارند و مورد مصرف نیستند خودداری کنید.

- داروها را در داخل بسته بندی اصلی آنها، دور از نور، گرما، یخ زدگی و رطوبت نگهداری کنید.

- سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده است.

- از مصرف پمادها و کرم هایی که قوام خود را از دست داده اند، سفت یا آبکی شده اند، از بسته بندی نشت نموده است، بپرهیزید و آن ها را دور بریزید.

- هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. چرا که این امر منجر به مسمومیت دارویی خود یا عزیزانتان خواهد شد. توجه داشته باشید داروها بایستی در بسته بندی و ظرف اصلی خود نگهداری شوند. خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می نماید.

نحوه نگهداری قرص و کپسول

- انواع خوراکی: به دلیل پایین بودن دمای یخچال نسبت به محیط بیرون، رطوبت بالاتری دارد و در صورت گذاشتن در یخچال زود تر فاسد می شوند.

- انواع واژینال: در صورت رعایت شرایط نگهداری و اپلیکاتور یکبار مصرف تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.

دقت کنید در خصوص قرص ها و کپسول هایی که پس از شمارش، بسته بندی و تحویل می شوند، در صورت وجود رطوبت گیر و محکم بودن در ظرف، ملاک نگهداری تا تاریخ انقضای دارو است.

نحوه نگهداری پماد و کرم و ژل

- پماد و کرم و ژل موضعی: در صورت جمع کردن قسمت مصرف شده تیوپ و محکم بودن در حداکثر تا زمان انقضا قابل نگهداری است.

- پماد و کرم و ژل چشمی: تا یک ماه از زمان باز شدن قابل مصرف هستند.

- پماد و کرم و ژل واژینال: بعد از باز کردن تا یک ماه قابلیت مصرف دارند.

نحوه نگهداری قطره

- انواع قطره چشمی: چنانچه در موقع مصرف قطره به چشم تماس پیدا نکند، حداکثر تا یک ماه بعد از باز کردن قطره قابل مصرف است.

- انواع قطره گوشی و بینی: در صورت محکم بودن در ظرف بعد از مصرف در صورت عدم یخ زدگی و عدم تغییر رنگ، حداکثر تا سرانجام تاریخ انقضا قابل استفاده هستند. هر چند باید در نظر داشت که با مصرف تدریجی احتمال تغلیظ دارو است.

- انواع خوراکی: در صورت باز کردن قطره خوراکی، حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط در خصوص قطره نیستاتین بعد از آغاز مصرف تا یک هفته دریخچال قابلیت نگهداری دارد.

نحوه نگهداری شربت و سوسپانسیون

- نحوه نگهداری انواع سوسپانسیون: بعضی سوسپانسیون ها آماده اند و بعضی با افزودن آب جوشیده سرد، آماده مصرف می شوند. سوسپانسیون ها در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا 14 روز قابل نگهداری هستند. به غیر از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو که به گرما شدیدا حساس است و بعد از آماده سازی، باید سریع به یخچال منتقل گردد که در این صورت تا هفت روز در یخچال قابل نگهداری است. توجه گردد که اگر سوسپانسیون کوآموکسی کلاو از رنگ کرم روشن تغییر رنگ داد و تیره تر شد، قابل مصرف نیست. دقت گردد سوسپانسیون ها دو فاز دارند که با تکان دادن شیشه دارویی، فاز جامد آن در فاز مایع پخش و یکنواخت می گردد. اگر لایه زیرین سوسپانسیون، با تکان دادن معمولی یکنواخت نشد، اصطلاحا کیک ایجاد شده است و قابل مصرف نیست.

- نحوه نگهداری انواع شربت مایع: ضمن باز کردن باند محکم درب بطری، در صورت محکم بودن در آن و عدم تغییر خواصی مثل بو، مزه و رنگ، در خصوص شربت تا یک ماه و در خصوص الگزیر تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. هر چند به جهت تغلیظ دارو در اثر نگهداری طولانی آن، استفاده آن در بچه ها و سالمندان توصیه نمی گردد.

نحوه نگهداری اسپری تنفسی و اسپری بینی

در صورت شست وشوی صحیح سیلندر، تا سرانجام تاریخ انقضا قابل استفاده است. به دلیل قابل اشتعال بودن پوکه اسپری تنفسی، از نزدیک کردن اسپری تنفسی به آتش باید جلوگیری کرد.

نحوه نگهداری آمپول

آمپول ها به عنوان داروی یکبار مصرف هستند و بلافاصله بعد از باز شدن باید استفاده و به جامانده آن دور ریخته گردد.

نحوه نگهداری ویال

این شکل دارویی به صورت چند دوز و چند بار مصرف است و ویال های مایع تا چهارهفته بعد از آغاز مصرف قابل نگهداری هستند مانند ویال های انسولین و لیدوکایین و در انواع دیگر مقدار به جامانده بعد از آغاز مصرف دور انداخته می شوند. در خصوص ویال های پودری بعد از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.

نحوه نگهداری محلول های تزریقی حجیم

- انواع محلول های تزریقی حجیم تزریقی: بعد از قرار دادن ست سرم بلافاصله باید تزریق شوند.

- انواع محلول های تزریقی حجیم شست و شو: بلافاصله بعد از باز کردن برای شست وشوی زخم ها باید استفاده شوند، زیرا در غیر این صورت در زخم های باز می توانند موجب عفونت شوند.

- از انجماد محلول های تزریقی حجیم باید جلوگیری کرد. نگهداری آنها در دمای اتاق بلامانع است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1075

به "راه های مناسب نگهداری داروها در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مناسب نگهداری داروها در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید