روایت عباس عبدی از یک نسخه اقتصادی خطرناک

به گزارش تور فرانسه، عباس عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: یادداشت هفته پیش بنده با نام با نگاه مثبت در این مقام بود که توضیح دهد چرا باید به دولت آینده نگاه مثبتی داشت. دلایل و شواهدی را در تایید این ادعا آورده بودم. یکی از خوانندگان اشاره کرده بود که شواهد برای رد این نگاه بیشتر است.

روایت عباس عبدی از یک نسخه اقتصادی خطرناک

در این یادداشت می خواهم به یکی از این شواهد اشاره کنم و تذکر دهم که وارد این بازی ها شدن چقدر خطرناک است. البته من به لحاظ تحلیلی با نظر این خواننده موافقم و شواهد مخالف نگاه مثبت را بیشتر می دانم ولی معتقدم که این فقط یک تحلیل است، در مقام عمل باید اصل را بر نگاه مثبت گذاشت و فرصت ایجاد کرد که دولت آینده بر اساس آنچه ادعا کرده عمل کند، تاکید بر نگاه مثبت هیچ فرصتی را از ما نخواهد گرفت، ولی رویکرد منفی ممکن است فرصت هایی را زایل کند.

زمان برای بدبین شدن و ناامیدی هست. ولی در این یادداشت به نمونه ای اشاره خواهم کرد که نشان دهم اگر دولت آینده به این موارد که ریشه عمیقی در میان اصولگرایان دارد توجه نکند، به سرعت وضع کشور بدتر از آن خواهد شد که گمان می کنند.

آقای قزوه که از شعرای بانفوذ اصولگرایان هستند اخیرا نسخه مهمی را برای رفع بلای فساد نوشته و به آقای رییسی پیشنهاد کرده اند که استدعای من آن است در همین یکی، دو سال آینده اسکناس های ایران عزیزمان منقش به تصویر این دو بزرگمردی باشد که دیناری به دنیا دلبستگی نداشتند. شاید به برکت این دو نام عزیز و مرام آن ها پول ملی ما از شر شروران مالی و پولشویان و رانتخواران به دور بماند. اگر همین ایده تنها بود، می شد از کنار آن گذشت، ولی تردیدی نیست که این تصورات خطرناک به نام یک قاعده نزد بخش قابل توجهی از اصولگرایان فعال وجود دارد.

مهم ترین ایراد آن وجود چنین گزاره عجیبی نیست، بلکه مساله اصلی این است که شاعران اصولگرا برای اقتصاد کشور نسخه می پیچند. این کار به معنای به قهقرا بردن مفهوم علم و کارشناسی است. البته نظریه پردازان مالی آنان هم بعضا خطرناک تر هستند، چون هزینه اجرایی شدن پیشنهاد عجیب آقای قزوه در حد تغییر اسکناس رایج است که با چاپ پول های تازه می تواند انجام شود. ولی پیشنهاد تاسیس شرکت های صوری و وام دادن های بی فایده که نتیجه آن عدم بازپرداخت آنهاست از سوی اقتصاددانان اصولگرا، اتلاف منابع است و دمار از روزگار اقتصاد کشور در خواهد آورد.

اکنون بد نیست به ابعاد گزاره مالی آقای قزوه پرداخته شود. درباره این گزاره چند نکته را می توان گفت:

1 ـ تصاویر فعلی از جمله تصویر رهبر انقلاب یا گنبد و بارگاه ائمه، برای جلوگیری از پولشویی و رانتخواری کارایی و برکت ندارند.

2 ـ ظاهرا ایشان توجه ندارند که اختلاس و فساد و پولشویی با اسکناس انجام نمی شود، بلکه از طریق مبادلات بانکی صورت می گیرد که هیچ اسکناسی رد و بدل و به رویت فرد اختلاس کننده نمی رسد.

3 ـ به نظر می رسد که از نظر ایشان تا حالا تقصیر اسکناس ها بوده که برکت نداشته اند و موجب اختلاس و پولشویی می شده اند.

4 ـ به علاوه ظاهرا افراد اختلاس کننده و پولشو به فرهنگ مورد نظر ایشان اعتقاد قلبی دارند که با دیدن تصویر این دو نفر خجالت زده شده و دست از این فساد برمی دارند.

5 ـ اگر با این کار می توان مردم را از کار زشت فساد مالی دور کرد، چرا تصاویر یا نام های ائمه یا حتی خدا در مواردی عزراییل را ننوشت که لرزه بر اندام اختلاس کننده بیندازد؟ مثلا می توان چند آیه از آیات عذاب الهی را نوشت، حتی از تصاویر مربوط به پرده خوانان استفاده کرد که واقعا وحشتناک بود و لرزه به تن بیننده می انداخت.

6 ـ ایشان توضیح نمی دهند در کشور هایی که پولشویی و اختلاس و این جور فساد ها نیست، چه تصاویری روی اسکناس آن ها هست که اینقدر برکت دارد؟ 6 اسکناس سوییسی را در اینترنت دیدم که تصاویر زمان، نور، باد و سه هنرمند و تاریخ دان آن کشور بود. نمی دانم این ها چه برکتی دارند که آنجا فساد خیلی کم است؟

7 ـ ذهنیتی که مساله فساد را به این امور سطحی تقلیل می دهد، حوصله فکر کردن و شناخت واقعیت را ندارد. چقدر باید بی احتیاط در بیان نظر باشیم که چنین گزاره ای را بگوییم که سر و ته آن پر از تناقض است.

امیدوارم دولت تازه تحت تاثیر این حرف های بی پایه قرار نگیرد و گامی ولو کوچک برای بهبود وضع مردم بردارد. هنوز نگاهم مثبت است. این را می نویسم تا توجهات را به خطرات چنین گزاره های ناامیدکننده ای جلب کنم.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1236

به "روایت عباس عبدی از یک نسخه اقتصادی خطرناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت عباس عبدی از یک نسخه اقتصادی خطرناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید