قاتل خاموش دنیای صنعتی، خطر مرگ در اثر آلودگی هوا چقدر جدی است؟

به گزارش تور فرانسه، آلودگی هوا چهارمین علت مرگ و میر در جهان است. این شاخص پس از فشار خون، خطرات رژیم غذایی و دخانیات به عنوان کشنده ترین عامل در جهان شناخته می شود.

قاتل خاموش دنیای صنعتی، خطر مرگ در اثر آلودگی هوا چقدر جدی است؟

به گزارش، چند روزی است که مجددا موج جدید آلودگی هوا به پایتخت رسیده و باعث تعطیلی برخی مدارس شده است. معضلی که همیشه باعث دردسر ایرانی ها شده و مسائل فراوانی را برایشان به وجود می آورد. با این حال، مانند سالهای قبل مسئولین هیچ اقدام جدی برای مبارزه با این معضل نمی کنند. گویی هیچ کس متوجه نیست که آلودگی هوا چه مشکل جدی و خطرناکی است.

به همین دلیل، در این گزارش سعی داریم برخی وجوه کمتر شناخته شده از این قاتل خاموش را معرفی کنیم تا شاید نگرانی ها و اقدامات در مورد این امر بیشتر گردد.

آلودگی هوا؛ چهارمین علت مرگ در دنیا

بر اساس آخرین آمار مرکز تحقیقاتی سلامت دنیای (WHO) حدود 92 درصد از مردم دنیا در مناطقی زندگی می کنند که شاخص آلودگی هوا در آنها بیش از حد مجاز است.

آلودگی هوا چهارمین علت مرگ و میر در دنیا است. این شاخص پس از فشار خون، خطرات رژیم غذایی و دخانیات به عنوان کشنده ترین عامل در دنیا شناخته می گردد. بر اساس آمار، حدود 6.5 میلیون مرگ و میر سالانه به این شاخص ارتباط دارد. یعنی حدودا 11.6 درصد از نرخ مرگ دنیای مستقیما به آلودگی هوا مرتبط است. این تعداد فوتی بیش از تعداد افراد فوت شده به علت ویروس HIV یا درگیری های نظامی است.

نکته شوکه کننده این است که از این تعداد، حدودا 4 میلیون به علت آلودگی هوا در فضای بسته از دنیا رفته اند. شاید باور این نکته سخت باشد اما گازهای خانگی تاثیر بسیار زیادی در آلودگی هوا دارند. در حقیقت، میزان زیادی از غلظت آلودگی به علت عدم دسترسی خانوارها به سوخت خانگی مناسب به وجود می آید. طبق آمار، حدود 3 میلیون خانوار در دنیا به سوخت مناسب خانگی دسترسی ندارند. این امر باعث شده آمار مرگ و میر حاصل از آلودگی داخل خانه و فضای بسته بیش از پیش بالا برود.

تاثیر آلودگی هوا فقط به صورت مستقیم نیست. بر اساس تحقیق یک مرکز علمی، آلودگی هوا نقش اصلی را در نابودی گیاهان و فضای سبز دنیا دارد. این عامل بدون شک باعث تغییر آب و هوای دنیای، افزایش گرما، کاهش بارشها و در نتیجه افزایش نرخ مرگ و میر می گردد. بنابراین، می توان آلودگی هوا را علت مرگ و میر حاصل از همه این حوادث و فجایع دانست.

آلوده ترین مناطق دنیا؛ شرایط ایران چگونه است؟

حدود 94 درصد از مناطق آلوده دنیا در کشورهای در حال توسعه و دنیا سوم قرار دارند. شمال و مرکز آفریقا، خاورمیانه، شرق اروپا، هند و چین از جمله مراکز اصلی آلودگی هستند. شمال روسیه(سیبری)، آمریکا و کانادا و همچنین استرالیا از جمله مناطقی هستند که شاخص آلودگی در آنها پایین است.

در میان کشورها، هند و چین وضع به مراتب وخیم تری دارند. بر اساس گزارش چند سال پیش WHO، هر ساله حدود یک میلیون چینی به علت آلودگی هوا از دنیا می فرایند. این عدد در هند کمتر است. در سال 2012 حدود 600 هزار هندوستانی به علت آلودگی هوا از دنیا رفتند. عددی که هر چند از نرخ چین کمتر است اما باز همه را شوکه می کند. بعد از چین و هند، اوکراین و شرق اروپا به عنوان آلوده ترین مناطق دنیا شناخته می شوند. بعد از اینها هم برخی کشورهای آمریکای جنوبی و مناطقی در خاورمیانه من جمله ایران و عربستان قرار دارند.

همچنین آلوده ترین شهرهای دنیا هم در هند قرار دارند. از 20 شهر آلوده دنیا، 15 شهر در هندوستان قرار گرفته است و سایر شهرهای آلوده هم در کشورهایی مثل چین و بنگلادش و پاکستان که اطراف هند قرار دارند، واقعند.

شرایط کشورمان ایران در طول این چند سال نسبتا بدتر شده است. دو نقشه زیر شرایط آلودگی در سال 2012 و 2018 را نشان می دهد. با بررسی این دو نقشه می توان دریافت که میانگین آلودگی ایران در طول این چند سال بالاتر رفته و ایران اکنون جزء مناطق واقعا آلوده دنیا قرار گرفته است.

کشورهای سبز دنیا هم قرمز شده اند؛ آمریکای ترامپ، آلوده تر از همیشه

طی چند سال اخیر شرایط در مناطق به اصطلاح سبز دنیا هم تغییر کرده است. شمال و مرکز اروپا دچار بحران آلودگی شده است. طبق گزارش دویچه ووله، در اروپا، سالانه فقط حدود 400 هزار انسان به علت آلودگی هوا می میرند. این آمار نه فقط به کشورهای شرق اروپا بلکه به اسپانیا، فرانسه و اسپانیا هم که تا پیش از این مسئله ای در زمینه آلودگی هوا نداشتند، مربوط می گردد.

شرایط در آمریکا نیز خیلی مناسبت تر نیست. با خروج ترامپ از توافق نامه پاریس، شاخص آلودگی هوای ایالات متحده آمریکا به سرعت بالا رفت. هم اکنون برخی ایالات آمریکا رکورد آلودگی در قاره آمریکای شمالی را شکسته اند. این آلودگی ها به خصوص در مناطق شرقی ایالات متحده شرایط بغرنج تری دارد. نقشه زیر شاخص آلودگی هوا را در سال جاری در ایالات آمریکا نشان می دهد:

هزینه آلودگی هوا؛ سه راه حل برای جلوگیری از آلودگی

طبق مطالعه بانک دنیای آلودگی هوا هزینه بسیاری برای دولتها و دنیا به وجود آورده است. طبق آمار، حدود 225 میلیارد دلار از درآمد طبقه کارگر و متوسط سالانه در حال هزینه شدن برای آلودگی هوا است.

بر اساس مطالعه مرکز سلامت دنیای (WHO) دولتها مسئول مستقیم آلودگی هوا هستند. آنها برای جلوگیری از این رویداد سه اقدام ضرب العجلی و بلند مدت باید بکنند. این سه اقدام بدین شرح است:

الف. کاشت مراتع و باغها در حومه شهرها

ب. توقف تردد خودروهای بی کیفیت و دودزا

ج. جلوگیری از انتشار گازهای خطرناک و تنظیم کارخانه ها

کدام آلاینده ها از همه خطرناک ترند؟

بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی بلک اسمیت آلودگی سرب ناشی از استخراج معدن، ذوب فلزات و بازیافت (مربوط به باطری خودروها) در صدر رده بندی خطرناک ترین آلاینده ها قرار دارند.

در این میان سرب از سایر آلاینده ها مضرتر است. قرار دریافت بیش از حد در معرض سرب می تواند منجر به مسائل کلیوی، کاهش آی کیو و ناتوانی های یادگیری، اختلالات رشد، و آسیب های عصبی گردد. مسمومیت های شدید حتی می تواند منجر به حملات ناگهانی و مرگ گردد. تنها نکته مثبت زیست محیطی سرب این است که بر خلاف موارد دیگر، مثلا انتشار گاز دی اکسید کربن، رو به کاهش است. بسیاری از کشورها تا کنون بنزین سرب دار را از چرخه مصرف خارج کرده اند، و سایر کشورها نیز در آینده نزدیک این کار را انجام خواهند داد.

منبع: خبر فوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 14

به "قاتل خاموش دنیای صنعتی، خطر مرگ در اثر آلودگی هوا چقدر جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاتل خاموش دنیای صنعتی، خطر مرگ در اثر آلودگی هوا چقدر جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید