لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است

به گزارش تور فرانسه، وزیر امور خارجه روسیه ضمن درخواست از کردها برای مشارکت در فرایند سیاسی سوریه و لزوم ثابت قدم بودن در مواضع خود تاکید کرد که واشنگتن به دنبال تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است.

لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است

به گزارش گروه بین الملل تور فرانسه، دیپلمات ارشد روسیه روز سه شنبه (امروز) گفت که آمریکا می خواهد یک شبه دولت جداگانه ای در شرق فرات در سوریه ایجاد کند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، دمشق، مسکو، آنکارا و دیگر کشورها، به طور مکرر از تلاش آمریکا برای ادامه تصرف مناطق نفت خیز سوریه، انتقاد کرده اند و تاکید می کنند که این گونه اقدامات نقض آشکار قوانین بین المللی است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه (امروز) در سخنرانی خود در مجمع صلح پاریس، گفت، آمریکا به دنبال جداسازی غیرقانونی مناطق شرق فرات و ایجاد یک شبه دولت جداگانه است.

وی افزود: آنها (آمریکا) هر کاری را برای ایجاد یک شبه دولت در سواحل رود فرات انجام می دهند و از کشورهای حوزه خلیج فارس می خواهند تا برای ایجاد یک حکومت محلی بر پایه نیروهای دموکراتیک سوریه(کردها)، سرمایه گذاری کنند. هدف آنها جدا کردن این منطقه از سوریه و داشتن کنترل کامل بر روی میادین نفتی آن است.

در همین حال، لاوروف آمریکا را متهم کرد که از سرمایه گذاری متحدانش برای بازسازی سوریه بعد از جنگ ممانعت می کند.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: زمانی که نوبت به بازسازی سوریه رسید، ما از آن حمایت کردیم و به همراه دولت سوریه، از همه کشورها (دعوت به همکاری) کردیم تا شرایطی را برای نوسازی و بازگشت آوارگان ایجاد کنیم و این کشور بتواند به زندگی عادی بازگردد. آمریکا قاطعانه لزوم این امر را انکار کرد و متحدانش (ناتو، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای منطقه) را از سرمایه گذاری در هرگونه پروژه مناطق تحت کنترل دولت سوریه، منع کرد.

لاوروف همچنین از کردهای سوریه خواست تا در مذاکرات سیاسی اوضاع این کشور، شرکت کنند و از کنندگان کرد خواست تا در موضع خود ثابت قدم باشند.

وزیر خارجه روسیه در سرانجام تاکید کرد، من شک ندارم که راهکار برای سوریه فقط زمانی حاصل خواهد شد که منافع کردها و همه دیگر اقوام و گروههای سوری مورد ملاحظه قرار بگیرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 4

به "لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید