لاوروف: ارجحیت قائل شدن برای قانون اساسی روسیه، یک شرایط استثنائی نیست

به گزارش تور فرانسه، کفیل وزیر خارجه روسیه یادآور شد که اولویت قانون اساسی این کشور بر بعضی قوانین بین المللی که از سوی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین پیشنهاد شده، شرایط منحصر به فردی نبوده و در بعضی کشورهای اروپایی نیز وجود دارد.

لاوروف: ارجحیت قائل شدن برای قانون اساسی روسیه، یک شرایط استثنائی نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی لاوروف کفیل وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرنگار روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو به تشریح پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور برای تقویت اولویت قانون اساسی نسبت به توافقات بین المللی پرداخت.

لاوروف در حاشیه سخنرانی خود در شعبه دانشگاه روابط بین الملل و اقتصاد جهانی در تاشکند (پایتخت ازبکستان) وزارت امور خارجه روسیه، در پاسخ به این سئوال که آیا این ابتکارعمل به این معناست که مسکو از اقدام واشنگتن پیروی می نماید ، که بعضی مواقع مفاد کنوانسیون های بین المللی و تصمیمات دادگاه های بین المللی را نادیده گرفته و قوانین ملی خود را بر آنها ارحج می داند ، پاسخ داد که تعدادی از کشورها، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم رجحان قانون اساسی خود بر بسیاری از قوانین بین المللی به رسمیت می شناسند.

وی گفت: ما در حال حاضر هم چنین توضیحی را از سوی دادگاه قانون اساسی داریم که قانون اساسی فدراسیون روسیه اولویت قانونی ماست. و این شرایط منحصر به فرد و استثنایی نبوده و هنجارهای قانونی مشابهی در کشورهای غربی از جمله در آلمان و انگلیس اعمال می گردد.

به گفته سرگئی لاوروف ، البته در ایالات متحده آمریکا به سادگی نوشته شده است که حقوق بین الملل در رده دهم اهمیت واقع شده است و آنها به سادگی دقیقاً چنین برخوردی را با حقوق بین الملل دارند.

کفیل وزیر خارجه روسیه در عین حال تأکید کرد: تمامی تعهدات ما که به طور داوطلبانه امضاء نموده ایم و توسط مجلس روسیه که نمایندگان برگزیده مردم هستند تصویب شده اند، بخشی از چارچوب قانونگذاری ما محسوب شده و ما به اجرای تعهدات خویش بر اساس آنها پایبند خواهیم بود.

لاوروف یادآور شد، حقوق بین الملل معمولاً از فرایند جاری موضوعات بین المللی عقب مانده است. حقوق بین الملل باید به گونه ای تهیه گردد و مورد توافق قرار بگیرد که واقعاً موثر بوده و از دیدگاه گسترده جهانی نیز قابل قبول باشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در پیغام سالانه خود به مجمع فدرال که معمولاً در جریان آن خط مشی آینده کشور معین می گردد ، پیشنهاد انجام اصلاحات جدی در قانون اساسی فدراسیون روسیه را عنوان نمود. وی اصلاح قانون اساسی کشور را ضروری دانست تا اولویت آن نسبت به قوانین بین المللی تثبیت گردد.

رئیس جمهوری روسیه حکم تشکیل گروه کاری متشکل از 75 نفر از رجال سیاسی ، حقوقی ، علمی و اجتماعی به منظور تهیه پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون اساسی این کشور را امضاء و اعضای آن را معین کرد.

پس از مباحثات لازم و تهیه پیش نویسی در باره اصلاحات مورد نظر، تاریخ برگزاری همه پرسی سراسری درباره اصلاح قانون اساسی روسیه معین خواهد شد.

ولادیمیر پوتین روز پنج شنبه در نخستین نشست گروه کاری اصلاح قانون اساسی یادآور شد که بهترین گزینه آن است در همه پرسی از مردم روسیه برای اصلاحات قانون اساسی یک بسته پیشنهادی اصلاحات ارائه گردد و دیدگاه مردم در باره آن سنجیده گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 165

به "لاوروف: ارجحیت قائل شدن برای قانون اساسی روسیه، یک شرایط استثنائی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: ارجحیت قائل شدن برای قانون اساسی روسیه، یک شرایط استثنائی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید