محمدحسین نیرومند: سینمای ما برای ارتقاء نیازمند پرداختن به مباحث تئوریک است

به گزارش تور فرانسه، تهران (پانا) - محمدحسین نیرومند عضو هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر می گوید اگر ما سینمایی را می خواهیم که با مفاهیم انقلاب شکل گرفته، این نیاز به جدی گرفتن مباحث تئوریک دارد.

محمدحسین نیرومند: سینمای ما برای ارتقاء نیازمند پرداختن به مباحث تئوریک است

به گزارش مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، محمدحسین نیرومند عضو هیأت انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر درباره انتخاب فیلم ها در این دوره جشنواره گفت: به امید خدا با برپایی جشنواره فیلم فجر بعد از دو سال درگیری جامعه با همه گیری بیماری کرونا، امکان شکل گیری جمعی این رویداد سینمایی فراهم خواهد شد. در چهلمین جشنواره فیلم فجر با چهار نسل فیلمساز در ارتباط هستیم و این به نوعی بیانگر این است که نسل های مختلف در این رویداد سینمایی حضور دارند.

او ادامه داد: نسل های تازه سینمای ما از طریق دانشگاه وارد این عرصه شده اند و این در حالی است که دانشگاه های ما غالبا چگونه گفتن را به دانشجو می آموزند و چه گفتن را یاد نمی دهند. بنابراین جنبه های فرمی آثار بیشتر به چشم می آید و مفاهیم سطحی بیان می شود.

نیرومند ادامه داد: در سینما قبل از اینکه بیان داشته باشید، باید بدانید که چه نکته ای برای بیان دارید. مشکل ما این است که بین رویت و روایت موضوع، رویت به درستی انجام نشده و آن نگاهی که به هستی و جامعه باید داشته باشیم، شکل نگرفته است. زمانی که این موضوع تهی باشد، طبیعتا نحوه بیان به فرم خلاصه می شود.

عضو هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر با اشاره به مسائل موجود در دریافت بحث مبانی هنر در سینمای ایران، توضیح داد: آن چیزی که باید در آینده برایمان اتفاق بیافتد، این است که سینماگران ما خودشان را موظف بدانند تا بیشتر مطالعه کنند. زنده یاد علی حاتمی را در نسل گذشته سینما داشتیم که بسیار زیبا می نوشت چرا که مطالعه او وسیع بود. سینماگران ما اگر می خواهند مطرح شوند، باید ذخیره ذهنی شان را از مفاهیم انبوه کنند تا بتوانند رویت شان از هستی را به طور درست بیان کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری با اشاره به این که مدیران برگزاری این دوره از جشنواره، مباحث فرهنگی را جدی گرفته اند و این می تواند جریان ساز باشد، عنوان نمود: اگر ما سینمایی را می خواهیم که با مفاهیم انقلاب شکل گرفته، این نیاز به جدی گرفتن مباحث تئوریک دارد که در این صورت منتقد، اندیشمندان باید در این عرصه حضور داشته باشند و نقد درستی برای آثار بیان کنند. هنرمند اثری را تولید می کند ولی این منتقد است که آن اثر را کشف می کند.

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش زاده از 12 تا 22 بهمن 1400 برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1531

به "محمدحسین نیرومند: سینمای ما برای ارتقاء نیازمند پرداختن به مباحث تئوریک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدحسین نیرومند: سینمای ما برای ارتقاء نیازمند پرداختن به مباحث تئوریک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید