هوک: توان دفاعی عربستان سعودی را تقویت نموده ایم

به گزارش تور فرانسه، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ضمن تکرار ادعاهای بی سند واشنگتن و ریاض درباره حمله 23 شهریورماه یمنی ها به تاسیسات نفتی آرامکو خاطرنشان کرد، آمریکا توان دفاعی سعودی ها را تقویت نموده است.

هوک: توان دفاعی عربستان سعودی را تقویت نموده ایم

به گزارش گروه بین الملل تور فرانسه، در ادامه اتهام زنی های بی سند آمریکا و عربستان سعودی درباره حمله 23 شهریورماه یمنی ها به تاسیسات نفتی آرامکو، این بار برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شده که تهران این حمله را انجام داده و توافق هسته ای برجام باعث افزایش درگیری های منطقه ای شده است.

برایان هوک در مصاحبه با سی ان بی سی بدون اشاره به مواضع غیرقانونی دولت دونالد ترامپ در خروج از توافق برجام، بی اعتنایی به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و اعمال فشارهای همه جانبه به خریداران نفت و طرف های تجاری ایران مدعی شد: به خاطر توافق هسته ای ایران (برجام) ما شاهد تجمیع خطر یک درگیری منطقه ای بوده ایم و آنچه ایران روز چهاردهم سپتامبر علیه عربستان سعودی انجام داد، یک اقدام جنگی بود.

اتهام زنی بی سند هوک درباره حمله 14 سپتامبر (23 شهریورماه) به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در شرایطی مطرح شده که سخنگوی نیروهای مسلح یمن ساعاتی بعد از انجام این حمله اعلام نمود، ارتش یمن دو پالایشگاه نفتی آرامکوی عربستان سعودی را با 10 پهپاد هدف قرار داد (جزئیات بیشتر).

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این مصاحبه با این سوال روبرو شد که چرا واشنگتن بعد از این حمله ادعایی ایران کاری انجام نداده است.

هوک به این سوال اینطور جواب داد: البته که ما کارهایی انجام داده ایم اما ایران در نتیجه این حمله از منظر دیپلماتیک منزوی تر شده است و ما هنوز هم خواستار نقش آفرینی شورای امنیت سازمان ملل هستیم و امیدواریم در شورای امنیت سازمان ملل در این باره کاری انجام گردد.

این مقام آمریکایی سپس به طرح واشنگتن برای اعزام 14 هزار نظامی آمریکایی به عربستان سعودی و منطقه غرب آسیا اشاره نمود و مدعی شد: ما این را می دانیم که به خاطر تقویت موضعمان در این منطقه توانستیم بازدارندگی ایجاد و از حملات بسیاری جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم با استقرار یک نوع از بازدارندگی از انجام یک حمله دیگر (مشابه با حمله 23 شهریورماه به عربستان سعودی) جلوگیری کنیم. ما توانمندی های دفاعی (عربستان) سعودی و دیگر کشورها (در منطقه غرب آسیا) را تقویت نموده ایم و به یاری به تقویت توانایی دفاعی سعودی و منطقه ادامه خواهیم داد.

تاکید های هوک درباره یاری های واشنگتن به تقویت توانایی دفاعی ریاض در حالی مطرح شده که تجهیزات و پدافند گران قیمت آمریکایی نتوانستند به سعودی ها برای مقابله با حمله 23 شهریورماه یاریی بکنند؛ موضوعی که واکنش طعنه آمیز مقام های روسیه را نیز به دنبال داشت (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 74

به "هوک: توان دفاعی عربستان سعودی را تقویت نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: توان دفاعی عربستان سعودی را تقویت نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید