چرا شبکه های صداوسیما یکدیگر را سانسور می نمایند؟

به گزارش تور فرانسه، بخش خبر شبانگاهی شبکه سه سیما در اقدامی بحث برانگیز هنگام پخش خبری که با تصویری آرشیوی از یک مسابقه فوتبال همراه بود، آرم شبکه ورزش را مات کرد تا برای بیننده قابل تشخیص نباشد.

چرا شبکه های صداوسیما یکدیگر را سانسور می نمایند؟

به گزارش خبرنگاران، اقدام اخبار شبانگاهی شبکه سه در جهت پنهان کردن آرم شبکه ای دیگر از صداوسیما در حالی رخ می دهد که برای بیننده تلویزیونی که در جست و جوی برنامه مورد علاقه خود، فارغ از هرگونه مرزبندی های درون سازمانی است، این اقدام می تواند بی معنی و سوال برانگیز باشد.

شبکه ورزش هشت سال قبل با هدف پرداختن به اتفاقات و مسابقات مهم ورزشی در داخل و خارج از کشور، با رویکردی تخصصی شروع به کار کرد تا جدول پخش شبکه سه که آن موقع در محاصره برنامه ها و مسابقات ورزشی درآمده بود، نفسی تازه بکشد و فرصتی داشته باشد تا بیش از گذشته به رویکرد اصلی خود ـ شبکه ویژه جوانان ـ بپردازد. البته از همان زمان تا به امروز همچنان مسابقات مهم ورزشی با این توجیه که شبکه سراسری امکان پوشش مخاطبان بیشتری در کشور را فراهم می نماید، از شبکه سه پخش می گردد و در حقیقت شبکه ورزش در بسیاری مقاطع مکملی است برای برنامه های ورزشی شبکه سه تا امکان دریافت همزمان چند مسابقه را به بیننده تلویزیونی بدهد.

اما اگر از همین زاویه به عملکرد دو شبکه نگاهی بیندازیم و اگر این فرض را هم پیش رویمان قرار دهیم که در چارت سازمان صداوسیما، شبکه ورزش همچنان زیرمجموعه شبکه سه تلقی می گردد، آن وقت بار مسوولیت حمایتی شبکه ای قدیمی از شبکه ای جوان که در زیرمجموعه اش قرار می گیرد، بیشتر احساس می گردد.

هرچند باید این نکته را هم در نظر داشت که اساسا عملکرد بخش های خبری و تبلیغاتی در صداوسیما، به گردانندگان شبکه ها مربوط نمی گردد؛ بلکه بخش خبری زیر نظر معاونت سیاسی و بخش تبلیغاتی زیر نظر اداره کل بازرگانی اداره می گردد. اما در نظر داشتن این نکته هم پرسش جدی تری را به میان می آورد که چرا اساسا باید برای متولیان اخبار سیما تفاوت داشته باشد که تصویر آرشیوی یک خبر، متعلق به کدام شبکه از مجموعه صداوسیماست و این خودسانسوری میان شبکه ای را رقم بزند؟

هرچند قطعا شایسته نیست که در یک شبکه از تصاویر شبکه ای دیگر استفاده گردد، این قبیل اقدامات بیش از همه در ذهن مخاطب و رسانه ها رقابت بی معنا، میان شبکه های تلویزیونی را تداعی می نماید که در جریان آن شبکه ها بی توجه به هم و صرفا با نگاهی محدود، در پی ارائه محتوای خود هستند.

تصویر زیر محو آرم شبکه ورزش در بخش اخبار شبانگاهی شبکه سه سیما را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 886

به "چرا شبکه های صداوسیما یکدیگر را سانسور می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شبکه های صداوسیما یکدیگر را سانسور می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید