کاهش شدید غلظت آلاینده های هوا در چین بر اثر شیوع ویروس کرونا

به گزارش تور فرانسه، شیوع ویروس کرونا در چین منجر به زنجیره ای از اتفاقات در سرتاسر جهان شد. ویروسی که تنها به یک مسئله پزشکی محدود نشد و پیامدهای متعددی در اقتصاد، سیاست و دیگر جنبه های زندگی نیز داشت. از این میان می توان به کاهش چشمگیر آلودگی هوا در چین اشاره نمود که اثر آن حتی از فضا نیز قابل مشاهده است.

کاهش شدید غلظت آلاینده های هوا در چین بر اثر شیوع ویروس کرونا

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

داده های ماهواره های آمریکایی و اروپایی در هفته های اخیر کاهش قابل توجه بعضی از آلاینده های هوا در چین را ثبت نموده اند. داده های ماهواره ای نشان می دهند که غلظت دی اکسید نیتروژن (NO2) در چین از ماه ژانویه به شدت کاهش پیدا نموده است. گازی که بر اثر استفاده از سوخت های فسیلی در هوا منتشر می گردد و احتمالا دلیل اصلی کاهش شدید آن متوقف شدن بسیاری از فعالیت های اقتصادی و صنعتی و محدودیت های سفر در چین است.

Fei Liu، پژوهشگر کیفیت هوا در مرکز فضایی گادرد ناسا در این باره می گوید: این اولین بار است که چنین کاهش چشمگیری را در چنین منطقه وسیعی می بینم که بر اثر یک اتفاق تعیین ایجاد شده است.

طبق گفته او اتفاقات دیگری نیز پیش از این منجر به کاهش مقدار NO2 شده بودند که از میان آن ها می توان به بحران اقتصادی سال 2008 اشاره نمود. اما هیچ کدام از این موارد به این شدت و سرعت اتفاق نیفتاده بودند.

البته معمولا در همین بازه زمانی هر ساله کاهش محسوسی در مقدار این آلاینده در چین مشاهده می شد که دلیل آن سال نو چینی است. اما اتفاقی که سال جاری با آن روبرو هستیم شدت بیشتری دارد و بیشتر از سال های گذشته دوام آورده است.

دولت چین برای کنترل ویروس کرونا بسیاری از فعالیت های اقتصادی و صنعتی را متوقف نموده و محدودیت هایی را نیز برای سفرهای بین شهری ایجاد نموده است.

در این میان دولت چین اقدامات کنترل کننده فراوانی را در شهر ووهان، که نقطه آغازین شیوع گسترده این بیماری بود، انجام داد. اقداماتی که اثر آن ها در میزان آلاینده های هوا تعیین است. در نقشه زیر کاهش شدید میزان NO2 در هوای شهر ووهان به وضوح تعیین است.

در هفته های اخیر ویروس کرونا مرزهای چین و کشورهای آسیای شرقی را درنوردیده و بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله ایران، را تحت تاثیر خود قرار داده است. با افزایش تعداد کشورهای درگیر با این بیماری و اقدامات دولت های مختلف جهت کنترل آن احتمالا کاهش آلاینده ها در جو در مقیاس دنیای قابل مشاهده خواهد بود.

عکس کاور: کاهش میزان آلاینده های هوا در چین در هفته های اخیر که پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و اقدامات دولت چین برای کنترل آن رخ داده است.

Credit: NASA Earth Observatory

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 332

به "کاهش شدید غلظت آلاینده های هوا در چین بر اثر شیوع ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش شدید غلظت آلاینده های هوا در چین بر اثر شیوع ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید