کتاب ما و موسیقی و برخی چیزهای دیگر نوشته ی ساسان فاطمی منتشر شد

به گزارش تور فرانسه، خبرگزاری خبرنگاران- کتاب ما و موسیقی و برخی چیزهای دیگر نوشته ساسان فاطمی به وسیله انتشارات ماهور منتشر شد.

کتاب ما و موسیقی و برخی چیزهای دیگر نوشته ی ساسان فاطمی منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، در بخشی از این کتاب آمده است: تخیل هرز به هر زمینی که بکر می بیند چنگ می اندازد، بی آنکه لحظه ای بیاندیشد که شاید بکارتِ ظاهریِ آن از سترونیِ آن باشد. و این بیخیالیِ خیالِ هرز نسبت به زایاییِ زمینِ بکرِ تازه یافته چندان هم از سرِ غفلت نیست، چراکه او به حمایتِ همراهی پشتگرم است که تواناییِ آن را دارد تا هرگونه سترونی ای را انکار کند و هر زمینِ لم یزرعی را حاصل خیز جلوه دهد: همراهی به نامِ مهمل گوییِ ممکن. خیال هرز به کمکِ این حامیِ قدرتمند می تواند نسبت به عواقبِ کشفِ تازه اش بیخیال باشد، زیرا این حامی، برخلافِ خودش، دیگر هرز نیست. مهمل گویی ای که تخیلِ هرز را حمایت و نتیجه کشفِ آن را موجه و سرزمینِ بکرِ بی حاصلی که یافته است را مطلوب می نماید اگر مثل خودِ خیالْ هرز باشد لو می رود و هرزبودنِ تخیلی را هم که تحت حمایتِ خود گرفته است لو می دهد. این مهمل گویی باید بتواند روی پای خود بایستد، اجزایش به هم مرتبط باشند، از گزاره های متناسب با یکدیگر تشکیل شده باشد و به ظاهر معنادار باشد تا بتواند مخاطبش را درباره زایندگیِ زمینی که چیزی در آن نمی روید متقاعد کند؛ باید در چارچوبِ ممکناتِ آنچه گزاره ها را متقاعدکننده می نماید مهمل باشد. هرچقدر تخیلِ ممکن بی احتیاج از هرگونه هرزگوییِ بی حاصل است، تخیلِ هرز بدون مهمل گوییِ ممکن دوام نمی آورد.

ساسان فاطمی قوم موسیقی شناس و استاد گروه موسیقی دانشگاه تهران و صاحب تألیفات متعدد در زمینه موسیقی، از جمله فرهیختگی در محیط مردمی: غزل خوانیِ تهرانی و بسترهای فرهنگی - اجتماعی آن، از انتشاراتِ ماهور است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1263

به "کتاب ما و موسیقی و برخی چیزهای دیگر نوشته ی ساسان فاطمی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب ما و موسیقی و برخی چیزهای دیگر نوشته ی ساسان فاطمی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید