کشف یک آویز بیست هزارساله

به گزارش تور فرانسه، محققان یک دندان گوزن شمالی را، که با ایجاد حفره ای در آن به یک آویز تبدیل شده است، در غاری واقع در سیبری کشف کردند که پیش تر نیز محل کشف آثار تاریخی ارزشمندی بوده است.

کشف یک آویز بیست هزارساله

محققان اعلام کردند که با استفاده از یک روش تازه پیروز شده اند صاحب این آویز حدودا بیست هزارساله را شناسایی کنند. این آویز در حقیقت به یک زن عصر حجر تعلق داشته که تا حد زیادی نزدیک به مردم شکارچی- گردآورنده ساکن در دامنه های رشته کوه آلتای واقع در روسیه - بوده است.

محققان هویت این زن را با استفاده از روشی شناسایی کردند که DNA موجود در سلول های پوست و عرق را، که هزاران سال پیش جذب اشیائی از جنس های تعیینی همچون استخوان، دندان و عاج شده است، جدا می کند.

قدمت این آویز بین 19 هزار تا 25 هزار سال است و محققانی که آن را کشف کرده اند، هنگام حفاری و دست زدن به آن از دستکش و ماسک صورت استفاده کردند تا از آلوده شدن این آویز به DNA مدرن جلوگیری کنند. این آویز نخستین مصنوع ماقبل تاریخ است که از طریق شناسایی ژنتیک به یک شخص خاص نسبت داده شده است.

تعیین نیست که این زن آن را ساخته یا صرفاً از آن استفاده کرده است.

سازنده این آویز حفره ای درون دندان ایجاد کرده تا نوعی ریسمان که امروزه دیگر وجود ندارد، از آن عبور کند. این امکان وجود دارد که این آویز به عنوان بخشی از یک سربند یا دستبند مورد استفاده قرار گرفته باشد.

به گفته ماری سورسی، محقق دانشگاه لیدن و باستان شناس ارشد تحقیقات مرتبط با کشف این آویز، گونه انسان های خردمند نخستین بار بیش از 300 هزار سال پیش در آفریقا پدیدار شد و سپس در سراسر جهان توسعه یافت. قدیمی ترین شیئی که به عنوان زیورآلات شخصی مورد استفاده قرار گرفته به حدود 100 هزار سال پیش و آفریقا تعلق دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1772

به "کشف یک آویز بیست هزارساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک آویز بیست هزارساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید