تغذیه ی نامناسب شیرخوار

به گزارش تور فرانسه، معمولاً از بدو تولد، بچه ها برای شیرخوردن احتیاج به آرامش دارند. گاهی عواملی این آرامش را مختل ساخته منجر به سوء تغذیه ی نوزاد یا شیرخوار می گردند. یکی از این عوامل رابطه ی مختل مادر - کودک است. مثلاً مادرانی که

تغذیه ی نامناسب شیرخوار

نویسنده: دکتر عباس عطاری

آیا شرایط نامناسب شیرخوار در موقع شیر خوردن به اختلال تغذیه منجر می گردد؟

معمولاً از بدو تولد، بچه ها برای شیرخوردن احتیاج به آرامش دارند. گاهی عواملی این آرامش را مختل ساخته منجر به سوء تغذیه ی نوزاد یا شیرخوار می گردند. یکی از این عوامل رابطه ی مختل مادر - کودک است. مثلاً مادرانی که اضطراب، افسردگی یا بیماری جسمی دارند، یا تحریک پذیر هستند و زود از کوره در می فرایند، نمی توانند شرایط مناسبی برای آرامش کودک ایجاد نمایند. از این رو ممکن است نوزاد هم به تبع آن بی قرار شده، زیاد گریه کند یا برعکس، بیش از حد لزوم بخوابد. نوزاد یا شیرخواری که زیاد گریه می نماید و بی قرار است و یا زیاده از حد می خوابد، نمی تواند به خوبی تغذیه گردد و دچار مشکل تغذیه یا سوء تغذیه می گردد و به وزن مطلوب نمی رسد.

گاهی برخی بیماری های جسمی کودک منجر به این حالات می شوند. نارس بودن، بیماری های گوارشی، قلبی یا ریوی می توانند منجر به بی قراری و یا خواب بیش از حد شوند و اختلال تغذیه ایجاد نمایند. حتی یک سرماخوردگی ساده که موجب گرفتگی بینی گردد، می تواند مانع شیرخوردن و تغذیه ی شیرخوار گردد.

برخی بچه ها از نظر خلق و خو (مزاج) از ابتدای تولد بچه های مسئله ای هستند و ساعات خواب و بیداری و گرسنگی آن ها نظم ندارد و نسبت به سایر بچه ها تحرک بیش تری دارند و زود به گریه می افتند. در این شرایط هم اگر مادر نتواند خود را با شرایط مزاجی کودک تطبیق دهد، ممکن است اختلال تغذیه در کودک ایجاد گردد.

باید توجه داشت که مسائل تغذیه ی بچه ها در ماه های اول تولد باعث اضطراب و نگرانی مادر می گردد که این نگرانی به نوبه ی خود منجر به تشدید مشکل تغذیه ی کودک می گردد.

دیگر این که بیش تر بچه های که در ماه های اول دچار مشکل تغذیه هستند، در سال های بعد هم (حتی در بزرگسالی) مسائلی در زمینه ی غذا خوردن خواهند داشت.

برای درمان این اختلال ضروری است:

الف) کودک از نظر بیماری های داخلی به خصوص بیماری های گوارشی، قلبی و ریوی مورد ارزیابی قرار گیرد.

ب) مادر از نظر هیجانات و اضطراب و افسردگی مورد مشاوره و درمان قرار گیرد.

ج) رابطه ی مادر و کودک اصلاح گردد.

د) در موارد حاد که به سوء تغذیه و کاهش وزن شیرخوار منجر می گردد، ضروری است برای تغذیه ی وی از لوله ی معده (نازو گاستریک) استفاده گردد.

فیلم برداری از کودک حین غذا خوردن و بازبینی آن به وسیله مادر باعث افزایش سطح آگاهی مادر از عوامل تشدید نماینده و بازدارنده ی مشکل تغذیه ی فرزندش می گردد. به این وسیله مادر بهتر می تواند روش تغذیه ی کودک را اصلاح کند و شرایط توأم با آرامش را برای وی به وجود آورد.

منبع مقاله :

عطاری، عباس؛ (1387)، اختلالات تغذیه ای (مسائل رفتاری تغذیه در بچه ها)، تهران: نشر قطره، چاپ اول

منبع: راسخون
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1358

به "تغذیه ی نامناسب شیرخوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه ی نامناسب شیرخوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید